Trzy wielkie firmy, trzy konkursy
W kwietniu powinien być znany skład zarządów nowej kadencji w trzech górniczych spółkach: Katowickim Holdingu Węglowym, Jastrzębskiej Spółce Węglowej oraz Węglokoksie. We wtorek i środę ruszają konkursy na prezesów tych firm i ich zastępców.
Najwcześniej - już na początku kwietnia - znany będzie skład nowego zarządu Katowickiego Holdingu Węglowego. Postępowanie kwalifikacyjne zostało już ogłoszone. Chętni mogą zgłaszać się do 19 marca, a rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami, których zgłoszenia będą poprawne pod względem formalnym, zaplanowano na 3 i 4 kwietnia.
Ogłoszenie dotyczy stanowisk prezesa KHW oraz jego trzech zastępców: ds. produkcji, ds. ekonomiki i finansów oraz ds. handlu. Wcześniej, 7 marca, swojego przedstawiciela w zarządzie firmy wybierze jej załoga. O to stanowisko ubiegają się obecny wiceprezes ds. pracowniczych Waldemar Mróz oraz Tomasz Skotnicki z kopalni Wujek.
Również w Jastrzębskiej Spółce Węglowej jeszcze przed wyłonieniem zarządu nowej kadencji, jednego z członków zarządu wybiorą pracownicy. Kandydatów można zgłaszać w dniach 25-27 marca, a wybory planowano na 11 kwietnia.
Natomiast ogłoszenie o postępowaniu kwalifikacyjnym na stanowiska prezesa JSW i jego trzech zastępców zostanie opublikowane w środę. Zgłoszenia kandydatów na prezesa będą przyjmowane do 29 marca, a na wiceprezesów do 12 kwietnia. Rozmowy z kandydatami na szefa spółki zaplanowano na 9 kwietnia, a na zastępców 25 kwietnia.
Także w środę ukaże się ogłoszenie dotyczące postępowania, które ma wyłonić nowego szefa Węglokoksu oraz jego dwóch zastępców. Ta eksportująca węgiel firma w ostatnich latach zbudowała wokół siebie grupę kapitałową, działającą w przemyśle wydobywczym, energetyce i hutnictwie. W tym roku spółka chce zadebiutować na warszawskiej giełdzie.
Węglokoksem kieruje obecnie Jerzy Podsiadło, JSW - Jarosław Zagórowski, a KHW - Roman Łój. Uprawnienia właścicielskie wobec tych firm wykonuje - w imieniu Skarbu Państwa - minister gospodarki. Po zmianie na tym stanowisku w grudniu ubiegłego roku, w środowisku górniczym pojawiły się spekulacje dotyczące możliwych zmian w zarządach spółek.
Po styczniowym spotkaniu z szefami spółek węglowych wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński poinformował, że zadeklarował radom nadzorczym i zarządom tych firm "pełną stabilizację" ich działania. Wskazał jednocześnie, że postawił prezesom wiele zadań, z których powinni się wywiązać. Wymienił m.in. optymalizację kosztów działania, utrzymanie zatrudnienia oraz tworzenie projektów finansowanych w oparciu o środki własne, unijne oraz np. z funduszy ekologicznych.
W tym roku nie będzie konkursu na zarząd największej górniczej spółki - Kompanii Węglowej. Trzyletnia kadencja jej zarządu upływa w połowie przyszłego roku.
(PAP)
mab/ mki/ jra/