Władze miast chcą opodatkowania blaszanych garaży. Co na to resort finansów?
Wielu posiadaczy działek buduje dla swoich aut prowizoryczne, blaszane garaże. Tego typu nieruchomości nie są traktowane jako garaże, jednak władze lokalne chciałyby objąć je podatkiem.
Pierwszym, który wyszedł z inicjatywą opodatkowania metalowych garaży, był prezydent Piotrkowa Trybunalskiego - Krzysztof Chojniak. Na jego prośbę z wnioskiem o nowelizację wystąpił do Ministerstwa Finansów Związek Miast Polskich.
Chojniak sprawę argumentuje następująco:
Na niektórych obszarach garaże metalowe zaczynają zajmować bardzo duże powierzchnie gruntów. Tworzone są wręcz całe kompleksy tych obiektów.
Zdaniem prezydenta Piotrkowa Trybunalskiego przybywa garaży, z kolei sami właściciele skutecznie omijają prawo podatkowe. Dlaczego? Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych budynkiem jest obiekt w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, trwale związany z gruntem.
To wzbudza protest prezydenta Piotrkowa Trybunalskiego:
W konsekwencji opisane obiekty wyłączone są z opodatkowania podatkiem od nieruchomości, mimo to że spełniają funkcje budynku. Spełniają przy tym takie same funkcje jak np. obiekty murowane mające fundamenty.
Samo Ministerstwo Finansów jednak na razie nie planuje przychylenia się do prośby włodarzy miast, ponieważ ze względu na obecnie obowiązujące przepisy, wprowadzenie zmian jest niemożliwe. Jednak w przypadku zmian w definicji, jak choćby przy powiązaniu definicji budynków i budowli zwartych w ustawie podatkowej z przepisami prawa budowlanego, wprowadzenie takiego podatku byłoby możliwe. Jak przyznało biuro prasowe MF, w przypadku takich zmian przedstawiony przez włodarzy problem stałby się istotnie przedmiotem analiz.
Na razie jednak są to odległe plany - resort finansów nie planuje w najbliższym czasie zmian definicji.
Dziennik Gazeta Prawna/ as/