Informacje

fot. FreeImages.com/Ehsan Namavar
fot. FreeImages.com/Ehsan Namavar

GUS: przemysł w Polsce mocno rośnie, trwa zadyszka budowlanki

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 19 lipca 2016
  • 14:59
  • 0
  • Tagi: biznes branża budowlana budowlanka gospodarka GUS produkcja przemysłowa przemysł
  • Powiększ tekst

W czerwcu br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 6 proc. w porównaniu z czerwcem ubiegłego roku. Produkcja budowlano-montażowa spadła za to o 13 proc. - podał Główny urząd Statystyczny.

GUS podał też, że produkcja sprzedana przemysłu w czerwcu była o 7,3 proc. wyższa w porównaniu z majem br.

Od stycznia do czerwca br. produkcja sprzedana przemysłu była o 4,4 proc. wyższa w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku, kiedy notowano wzrost o 4,6 proc., natomiast produkcja budowlano-montażowa była o 11,9 proc. niższa niż przed rokiem, kiedy notowano wzrost o 1 proc. - poinformował Urząd.

W stosunku do czerwca ub. roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 25 spośród 34 działów przemysłu. Najwyższy - w produkcji wyrobów farmaceutycznych - o 25,8 proc., komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych - o 18,7 proc., pozostałego sprzętu transportowego - o 18,4 proc., wyrobów tekstylnych - o 17,2 proc., pojazdów samochodowych, przyczep i naczep - o 17 proc., mebli - o 16,4 proc., wyrobów z metali - o 12,6 proc., napojów - o 10,8 proc, wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych - o 9,5 proc.

Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z czerwcem ub. roku, wystąpił w 9 działach. Przede wszystkim w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń - o 26,1 proc., w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego - o 14,9 proc. (wobec wzrostu o 17,4 proc. przed rokiem), w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej - o 7,4 proc. oraz w produkcji urządzeń elektrycznych - o 3,9 proc.

Komentarz eksperta czytaj tutaj:

Program 500 plus zaczyna działać

Według wstępnych danych produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych), obejmująca roboty o charakterze inwestycyjnym i remontowym, zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób, była w czerwcu br. niższa o 13 proc. niż przed rokiem, jednak w porównaniu z majem br. była wyższa o 13,4 proc.

GUS podał, że po wyeliminowaniu czynników sezonowych produkcja budowlano-montażowa była niższa o 13 proc. niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 3,7 proc. w porównaniu z majem br.

W stosunku do czerwca ub. roku spadek produkcji odnotowano we wszystkich działach budownictwa, przy czym w jednostkach specjalizujących się we wznoszeniu obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 17,9 proc., w jednostkach zajmujących się głównie robotami budowlanymi specjalistycznymi - o 11 proc., a w podmiotach, których podstawowym rodzajem działalności jest wznoszenie budynków - o 9,1 proc.

Za to w porównaniu z majem br. wzrost produkcji wystąpił we wszystkich działach budownictwa: w jednostkach, których podstawowym rodzajem działalności są roboty związane z budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 14,7 proc., w przedsiębiorstwach realizujących roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków - o 13,5 proc., a wykonujących głównie roboty budowlane specjalistyczne - o 11,5 proc.

(PAP)

Czytaj także: Ekspert: bez radykalnych zmian wiek emerytalny wyniesie 70 lat, a emerytury będą głodowe

Komentarze