Informacje

fot. PAP
fot. PAP

Nowe radiowozy i szkolenia - warszawska straż miejska w trakcie przygotowań do Euro 2012

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 7 marca 2012, 09:08

  • 0
  • Powiększ tekst

Przetarg na 55 radiowozów, specjalistyczne szkolenia, w tym językowe,  modernizacja Systemu Wspomagania Dowodzenia - tak stołeczna straż miejska przygotowuje się na Euro 2012. Strażnicy uczą się rozpoznawać dokumenty obcokrajowców i działać w tłumie. W czasie mistrzostw nie będą też brać urlopów.

Warszawscy strażnicy miejscy mają do Euro 2012 otrzymać 55 nowych radiowozów, wśród nich 10 specjalistycznych, przystosowanych do przewozu osób nietrzeźwych - poinformowała PAP rzeczniczka straży Monika Niżniak. "Przewozimy rocznie ok. 15-16 tys. osób nietrzeźwych, więc potrzebujemy samochodów, które będą bezpieczne dla osób, które transportujemy" - dodała.

Modernizowany System Wspomagania Dowodzenia (SWD) poszerzony będzie o aplikację pozwalającą lokalizować stołeczne tramwaje. Strażnicy przechodzą specjalistyczne kursy i szkolenia, w tym językowe - wymieniała.

Centrala ma również przeprowadzić rekonesans sprzętu radiowego, takiego jak radiostacje i krótkofalówki.

Jak powiedziała Niżniak, przetarg na nowe radiowozy już został ogłoszony. "To jest pierwszy przetarg od ponad 5 lat na tak dużą liczbę samochodów" - dodała Niżniak.

"Będzie to uproszczona procedura ze względu na to, że terminy nas gonią, a chcielibyśmy, żeby one jak najszybciej weszły do służby" - powiedziała. "Mamy nadzieję, że w maju będziemy jeździć nowymi samochodami" - zaznaczyła rzeczniczka.  

"Mamy tabor ponad 200 samochodów, ale większość z nich to są samochody ok. 10-letnie, a najnowsze,  jakie mamy, to te z 2005 roku plus dwa radiowozy eko, które dostaliśmy w ubiegłym roku" - zaznaczyła. Jak wyjaśniała, średni przebieg obecnych radiowozów to ok. 200 tys. przejechanych kilometrów, ale są już i takie, które mają ich ok. 400 tys. "Eksploatacja tych pojazdów staje się coraz droższa" - zaznaczyła.

Poinformowała, że strażnicy w postępowaniu przetargowym zawarli również warunek, który pozwoliłby bez zbędnej zwłoki "wcielić" nowo zakupione samochody do służby. "Tym warunkiem jest to, że muszą już być oznakowane, tak jak samochody straży miejskiej: muszą mieć belki, muszą mieć naklejki z numerami telefonów oraz być dodatkowo wyposażone w radiostacje" - wyjaśniła. "W momencie, kiedy dostaniemy taki samochód, chcemy go po prostu zarejestrować i wyjechać nim na ulice" – zaznaczyła Niżniak.

Niżniak powiedziała także, że modernizacja Systemu Wspomagania Dowodzenia (SWD) jest już na ukończeniu. "Kwestia kilku tygodni, kiedy zamkniemy prace nad tym systemem i przeniesiemy centralne stanowisko kierowania z Czerniakowskiej na Młynarską" - dodała.

"Jest to taki system, który zapisuje wszystkie nasze działania. To system, dzięki któremu operator i dyspozytor widzi mapę, widzi dane, widzi całe zapisy zdarzeń, które są aktualnie realizowane, co robią patrole, który patrol wykonuje czynności, do którego +przybito+ zdarzenie" - wyjaśniła.

SWD poszerzony będzie o dodatkowe aplikacje, m.in. o program, który pozwoli lokalizować warszawskie tramwaje. "Będziemy wiedzieć, w jakim kierunku jedzie dany tramwaj o określonych numerach bocznych" - powiedziała.

Rzecznik poinformowała, że system zawierać będzie także aplikację pozwalającą pozycjonować tzw.  zerwane połączenia. "Dzięki Urzędowi Komunikacji Elektronicznej, który dał nam, jako jedynej straży miejskiej, dostęp do lokalizowania osób dzwoniących" - dodała. Jak zaznaczyła, będzie to przydatne szczególnie w sytuacji, kiedy do Warszawy przyjadą zagraniczni turyści.

W czasie Euro 2012 telefon alarmowy straży 986 działać ma sprawniej, to znaczy więcej osób jednocześnie będzie mogło się na niego dodzwonić.

Stołeczni strażnicy doszkalają się też w językach obcych, taktyce oraz identyfikacji zagranicznych dokumentów tożsamości. "Szkolenia językowe trwają, są dobrowolne i są prowadzone od kilku lat" - powiedziała rzeczniczka. "Nie zmuszamy strażnika do tego, by poszedł na język angielski. Jeśli chce, to mu to umożliwiamy" - zaznaczyła.

Poinformowała też, że w ramach Euro miesiąc temu zakończył się przetarg na kursy językowe dla 200 funkcjonariuszy.

W zakresie taktyki szkolenie przeszli strażnicy z wydziału specjalistycznego, którzy stanowią wsparcie dla oddziałów terenowych. "Szkoleni już byli z zakresu taktyki i techniki w sytuacjach,  kiedy mamy do czynienia z agresywnym tłumem" - powiedziała Niżniak.

"Do tego prowadzimy szkolenia dotyczące posługiwania się przez turystów różnego rodzaju dokumentami, tak aby strażnik, jeśli ktoś przedstawi mu jakiś dokument - czy to prawo jazdy, czy dokument tożsamości - wiedział, z jakim dokumentem ma do czynienia, jakie są w nim dane, czy jest to dokument oryginalny" - dodała.

Niżniak poinformowała również, że straż przeprowadzi rekonesans sprzętu radiowego służby.  "Sprawdzimy wśród krótkofalówek i radiostacji, czy nie jest konieczna wymiana" - powiedziała.  "Planowane są zakupy dodatkowych baterii, aby wytrzymywały dłużej, aby patrol miał tę gwarancję, że pracując w systemie 12-godzinnym, nie będzie musiał zjeżdżać do bazy, przerywać patrol, aby naładować akumulator" - dodała.

Niżniak, pytana, czy straż ma zamiar zwiększać liczbę funkcjonariuszy na czas turnieju,  odpowiedziała, że na razie nie ma takich planów. "Podjęto decyzję o wstrzymaniu urlopów na czas Euro i o tym funkcjonariusze wiedzą od zeszłego roku" - powiedziała.

Turniej Euro 2012 rozpocznie się 8 czerwca meczem otwarcia Polska-Grecja na Stadionie Narodowym w Warszawie i zakończy się 1 lipca meczem finałowym w Kijowie.

W stolicy oprócz meczu otwarcia zostaną rozegrane jeszcze dwa, fazy grupowej 12 i 16 czerwca,  ćwierćfinał 21 i półfinał 28 czerwca.

Michał Boroń (PAP) mick/ bk/

Powiązane tematy

Komentarze