Bezrobocie - które zawody są najbardziej zagrożone
Sprzedawca, krawiec czy ślusarz – to zawody w których występuje coraz większe bezrobocie. W czołówkach najbardziej zagrożonych zawodów od lat znajduję się te same profesje.
Jak donosi Dziennik Gazeta Prawna, bezrobocie obecnie rośnie w każdym zawodzie, jednak można wyróżnić kilkanaście konkretnych profesji, w których ten wzrost jest stały i największy:
Sprzedawca – na dzisiaj to zawód bez przyszłości, otwierający listę zajęć, w których najwięcej Polaków nie ma zatrudnienia. Jak wynika z najnowszych danych resortu pracy i polityki społecznej, na koniec czerwca br. w urzędach zarejestrowanych było ich ponad 158 tys. (rok wcześniej 149 tys.) - czytamy w gazecie.
Na kolejnym miejscu znajduje się zawód ślusarza, co może być pewnym zaskoczeniem. Zdaniem specjalistów, jest to wynik małej migracji zarobkowej w tym zawodzie. Ślusarze nie są gotowi wyjechać do innego miasta w celu wykonywania swojej pracy.
Jak czytamy w dzienniku z powodu podobnych przyczyn rośnie bezrobocie w zawodach takich jak : technik ekonomista, spawacz czy mechanik.
Chyba wszyscy pamiętamy słynne słowa premiera Donalda Tuska:
Spawaczy mamy o wiele za mało. Wiem, że to brzmi mało dumnie, ale lepiej być pracującym, dobrym spawaczem niż kiepskim politologiem bez pracy – powiedział w październiku zeszłego roku Tusk. Chyba jednak się pomylił.
Z powodu kryzysu kurczy się również branżą budowlana, a zatrudnienie w takich fachowców jak murarz, czy tynkarz zaczyna spadać.
W tym roku sądy ogłosiły już upadłość 147 firm budowlanych, a to jeszcze nie koniec bankructw – uważa prof. Zofia Bolkowska, ekspert rynku budowlanego z Wyższej Szkoły Zarządzania i Prawa.
Jednak w przypadku powyższych zawodów pojawia się inny problem. Pracownicy budowlani często pracują w szarej strefie, podobnie jak krawcowe. W ten sposób często rejestrując się w Urzędzie Prawy, pracują dodatkowo „na czarno” przy budowie małych domów, czy jak w przypadku krawcowych wykonują małe robótki w domu.
Oto lista zawodów zagrożonych największym bezrobociem, według osób rejestrujących się w Urzędzie Pracy:
1. Sprzedawca – wzrost o 158 proc. zarejestrowanych osób w UP.
2. Ślusarz – wzrost o 52 proc.
3. Technik Ekonomista – wzrost o 39 proc.
4. Robotnik gospodarczy – wzrost o 33,6 proc.
5. Krawiec – wzrost o 33.3 proc.
6. Murarz – wzrost o 33.2 proc.
7. Robotnik budowlanych – wzrost o 33.0 proc.
8. Kucharz - wzrost o 30.9 proc.
9. Technik Mechanik – wzrost o 23,9 proc.
10. Szwaczka – wzrost o 23.9 proc.
DGP, lz