Informacje

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe

"Błogosławiona Wina" w niedzielę w TVP - Kasa Stefczyka mecenasem produkcji

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 12 sierpnia 2016, 10:58

  • Powiększ tekst

„Błogosławiona wina” to nakręcony z niezwykłym rozmachem, barwny dokument fabularyzowany o cudownym obrazie Matki Boskiej Kodeńskiej. Po dobrze przyjętych pokazach kinowych film trafi do telewizji. „Błogosławioną winę” będzie można obejrzeć w TVP. Premiera 14 sierpnia o godz. 12.50 w TVP 1.

Trzysta osiemdziesiąt pięć lat temu, książę Mikołaj Sapieha, wojewoda litewski i właściciel Kodnia, kradnie z kaplicy w Watykanie obraz Matki Bożej Gregoriańskiej, przed którym został cudownie uzdrowiony. Obraz trafia do podlaskiego Kodnia, gdzie po dziś dzień za jego przyczyną dokonują się liczne cuda.

tytuł

Przewodnikami po historii są dziennikarz TVP Marek Zając i rzecznik prasowy sanktuarium o. Mirosław Skrzydło. Scenariusz opracował Wojciech Darda-Ledzion z Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. Pięknym zdjęciom kręconym m. in. w Rzymie, Gniewie i na Podlasiu, towarzyszy niezwykła muzyka Roberta Jansona. Do realizacji zdjęć zaproszono też gniewskich odtwórców historycznych z chorągwi husarskiej i regimentu.

Narratorami filmu są Marek Zając, znany dziennikarz TVP i o. Mirosław Skrzydło, rzecznik prasowy kodeńskiego sanktuarium. Scenariusz opracował Wojciech Darda-Ledzion z Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. Klimatyczną, poruszającą muzykę skomponował Robert Janson. Zdjęcia do „Błogosławionej winy” powstawały m.in. w Kodniu, Wilanowie, Gniewie na Pomorzu a także w Watykanie. Wysoki poziom filmu gwarantują osoby jego twórców, z reżyserem Przemysławem Häuserem na czele. Artysta jest znany m.in. ze znakomitego serialu telewizyjnego „Metr od świętości”, wzruszającej opowieści o przyjaźni św. Jana Pawła II z papieskim fotografem Arturo Marim.

Obraz Przemysława Häusera to nie tylko opowieść o niesamowitej zuchwałości Mikołaja Sapiehy. To także historia nawrócenia i odkupienia winy. Gdy magnat zrozumiał swój grzech, wyruszył w pokutną pielgrzymkę do Rzymu. Tam uzyskał przebaczenie i powrócił na łono Kościoła. „Błogosławiona wina” to także historia opisująca moralną przemianę, która dokonała się dzięki uszlachetniającej życie każdego człowieka pokorze.

CZYTAJ TEŻ: Spotkanie z twórcami filmu

  • Sprawdzona, doskonała ekipa, dobry scenariusz i rozmach produkcji były z pewnością przyczyną, dla której wsparłem twórców „Błogosławionej winy” – mówił senator Grzegorz Bierecki, którego zaangażowanie doprowadziło do powstania filmu. – Przyświecał mi jednak także inny cel. Jestem przekonany, że dzięki szerokiej dystrybucji dzieła świetnie wypromujemy Południowe Podlasie. Historia i kultura tego regionu jest jednym z naszych największych skarbów. Trzeba z tego w mądry sposób skorzystać – dodaje parlamentarzysta.

Mecenasem produkcji została Kasa Stefczyka. Emisja „Błogosławionej winy” w najbliższą niedzielę, 14 sierpnia o godz. 12.50 w TVP 1.

Dokładny program TV znajdziesz na http://wpolityce.pl/tv

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych