Pomoc dla produkujących mleko potrzebna od zaraz
Ok. 4 tys. wniosków o pomoc w związku z dobrowolnym ograniczeniem produkcji mleka wpłynęło do Agencji Rynku Rolnego - poinformował dziś wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki. Na ten cel Komisja Europejska przeznaczyła dla wszystkich krajów 150 mln euro.
"Agencja jest gotowa, by przekazać taką informację do Komisji Europejskiej, jako jeden z pierwszych krajów" - powiedział wiceminister na konferencji prasowej. Dodał, że jest to mechanizm, który pomoże niektórym producentom mleka, ale są także inne instrumenty wsparcia tych producentów.
Poinformował, że resort rolnictwa pracuje nad propozycją rozdziału 22,6 mld euro, jakie przeznaczyła KE dla Polski na pomoc dla producentów mleka i trzody chlewnej w związku z trudną sytuacją rynkową. Trwają konsultacje w tej sprawie z organizacjami rolniczymi - powiedział Bogucki. Dodał, że projekt podziału w październiku zostanie przesłany do Komisji.
Według prezesa ARR Łukasza Hołubowskiego, Agencja pozytywnie zweryfikowała 3777 wniosków od rolników, którzy chcą ograniczyć produkcję mleka w ostatnim kwartale tego roku o 60 mln kg. Wnioski opiewają na ogólną kwotę ponad 34 mln zł. Rolnicy mogli je składać do 20 września, a deklarowana redukcja dostaw mleka do skupu nie mogła być mniejsza niż 3 tys. kg i większa niż 50 proc. ilości mleka sprzedanego w odpowiednim okresie referencyjnym.
Mechanizm pomocy finansowej dla producentów mleka, za dobrowolne zmniejszenie dostaw, będzie finansowany na jednolitych zasadach w całej UE - pomoc będzie wypłaca tym producentom, którzy w jednym w wyznaczonych przez KE trzymiesięcznych okresów zredukują dostawy mleka do podmiotów skupujących w stosunku do analogicznego trzymiesięcznego okresu poprzedniego roku kalendarzowego, tzw. okresu referencyjnego. Pierwszy okres redukcji dostaw mleka to miesiące październik - grudzień 2016 r., drugi: listopad 2016 r. - styczeń 2017 r., trzeci: grudzień 2016 r. - luty 2017 r. i czwarty: styczeń - marzec 2017 r.
Stawka pomocy do redukcji dostaw mleka została określona na poziomie 14 euro za 100 kg zredukowanej ilości mleka. KE zastrzegła sobie możliwość redukcji współczynnika przydziału, jeżeli wnioski o pomoc w skali UE, przekroczą maksymalną wielkość redukcji dostaw. Zdaniem prezesa ARR, współczynnik ten raczej nie będzie zmniejszony.
PAP/ as