Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Zainteresowanie rządu bankami spółdzielczymi wywołane podatkiem bankowym?

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 29 września 2016, 08:20

  • 0
  • Powiększ tekst

Bankowość spółdzielcza jest ściśle związana z rynkiem lokalnym. Mówiąc o bankowości komercyjnej i bankowości spółdzielczej, mówimy o dwóch różnych obszarach funkcjonowania. Banki spółdzielcze mają bardzo duży udział w rynku lokalnym, a banki komercyjne są częściej obecne w rynku wielkomiejskim.

Bardzo ważnym klientem banków spółdzielczych są małe i średnie przedsiębiorstwa, gdzie posiadane przez banki udziały wynoszą 98%. Tak samo jest z rolnictwem, skąd biorą się strategiczni klienci np. samorządy, które w wielu wypadkach są w 100% obsługiwane przez banki spółdzielcze.

– Fundamenty rozwoju gospodarki i budowy silnego PKB są w Polsce lokalnej, tam gdzie znajdują się małe i średnie przedsiębiorstwa – powiedział Ryszard Lorek, prezes zarządu SGB Banku – Taka jest charakterystyka polskiej gospodarki. Banków spółdzielczych na terenie Polski jest ok. 560. Nasza sieć sięga ok. 7 tysięcy placówek i stanowi ok. 30% zatrudnienia w sektorze. Nowa ustawa o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji, która wejdzie w życie 9 października br., jest bardzo ważna nie tylko dla sektora banków spółdzielczych. Chciałbym zwrócić uwagę, że banki spółdzielcze mają dzisiaj lepsze możliwości, jeżeli chodzi o funkcjonowanie i konkurowanie lokalne. Mamy wysokie udziały w rynku kredytów preferencyjnych, mniej rentowych, lecz są one realizowane przez wiele lat. Podatek bankowy nie dotyczy banków spółdzielczych i zrzeszających. Nie mamy CHF, co daje nam przewagę działania nad bankami komercyjnymi w udziale i istnieniu na rynku lokalnym – dodaje Lorek.

eNewsroom.pl/ as/

Powiązane tematy

Komentarze