Informacje

Debiut zagraniczny listów zastawnych PKO Banku Hipotecznego

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 18 października 2016, 16:10

  • 1
  • Powiększ tekst

PKO Bank Hipoteczny w ramach pierwszej zagranicznej benchmarkowej emisji listów zastawnych zaoferował inwestorom instytucjonalnym papiery o wartości 500 mln euro i stałym oprocentowaniu w wysokości 0,178 proc., które zostało ustalone w przeprowadzonym 17 października procesie budowy księgi popytu. Okres zapadalności listów zastawnych został ustalony na 5 lat i 8 miesięcy.

Deklaracje nabycia listów zastawnych PKO Banku Hipotecznego na łączną kwotę ok. 1,5 miliarda euro złożyło ponad 90 inwestorów. Oznacza to, że popyt trzykrotnie przekroczył wartość emisji. Wśród instytucji, które nabędą listy zastawne PKO Banku Hipotecznego, znajdują się inwestorzy z 18 krajów.

Konsekwentnie dywersyfikujemy źródła finansowania grupy PKO Banku Polskiego i wydłużamy ich zapadalność. Tym razem, dzięki dostosowaniu z początkiem roku prawa listów zastawnych do najlepszych europejskich praktyk, PKO Bank Hipoteczny wyszedł na rynek międzynarodowy z ofertą listów zastawnych denominowanych w euro. To jest pierwsza w historii międzynarodowa emisja listów zastawnych z Polski o takiej skali. Jesteśmy dumni, że wyznaczamy nowe standardy polskiej bankowości hipotecznej, a także z tego, że nasza oferta spotkała się z tak dużym zainteresowaniem ze strony zagranicznych inwestorów – mówi Jakub Papierski, wiceprezes PKO Banku Polskiego, przewodniczący Rady Nadzorczej PKO Banku Hipotecznego. – Ta transakcja to dowód zaufania do Grupy PKO Banku Polskiego, do znowelizowanej ustawy o listach zastawnych, ale także potwierdzenie wiary w siłę polskiej gospodarki i jej długoterminową stabilność. Znakomicie oddaje to cena transakcji, czyli zaledwie 0,03 p.p. powyżej kosztu długu emitowanego przez polski rząd.

Środki z emisji będę silnym wsparciem dla planowanego przez Grupę PKO Banku Polskiego wprowadzenia kredytów hipotecznych o wydłużonym okresie stałego oprocentowania.

Oprac. Sek

Powiązane tematy

Komentarze