Informacje

Steven Mnuchin, fot. Everipedia
Steven Mnuchin, fot. Everipedia

Były bankier z Goldman Sachs ma być u Trumpa sekretarzem skarbu USA

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 30 listopada 2016, 07:00

    Aktualizacja: 30 listopada 2016, 07:01

  • 0
  • Powiększ tekst

Finansista Steven Mnuchin mający silne związki z Wall Street oraz Hollywood, ale bez żadnego doświadczenia w rządzie, ma być szefem resortu finansów w administracji prezydenta elekta Donalda Trumpa - podał we wtorek "New York Times".

Zdaniem nowojorskiej gazety, powołującej się za źródła z zespołu Trumpa ds. przejęcia administracji, prezydent elekt ma ogłosić nominację Mnuchina już w środę.

53-letni Mnuchin, absolwent uniwersytetu Yale, był szefem finansowym kampanii Trumpa. Zaczynał swoją karierę w banku Goldman Sachs, gdzie pracował przez 17 lat. Następnie stworzył własny fundusz hedgingowy i zaczął finansować takie przeboje amerykańskiego kina jak "X-Men" czy "Avatar". Jego narzeczoną jest aktorka Louise Linton, która będzie jego trzecią żoną.

Jak zwraca uwagę "NYT", wybór Mnuchina jest sprzeczny z retoryką Trumpa podczas kampanii. Wielokrotnie atakował wtedy sektor finansowy, a w jednym ze spotów wyborczych oskarżył prezesa Goldman Sachs o "okradanie naszej klasy robotniczej".

Mnuchin, jeśli uzyska aprobatę Senatu, nie będzie jednak pierwszym szefem resortu finansów USA wywodzącym się z Goldman Sachs. Jego poprzednicy ze stażem pracy w tym banku to Henry Paulson, który kierował tym resortem w administracji George'a W. Busha oraz Robert E. Rubin, szef tego resortu za prezydenta Billa Clintona.

PAP, sek

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze