Informacje

Łatwiejsze procedury przed urzędami

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 30 listopada 2016, 13:35

  • Powiększ tekst

Kodeks postępowania administracyjnego, wpisany w kolejny pakiet ułatwień dla firm, przewiduje, że za ewentualne błędy przedsiębiorcy będą upominani a nie karani wysoką grzywną - mówił w środę wicepremier Mateusz Morawiecki.

Morawiecki tłumaczył dziennikarzom, że kolejny pakiet, nad którym Rada Ministrów będzie obradować już na najbliższym posiedzeniu, dotyczy usprawnień w zakresie Kodeksu postępowania administracyjnego i tzw. pakietu wierzycielskiego.

Czyli tydzień po tygodniu, tak jak zapowiadaliśmy w Rzeszowie podczas prezentowania konstytucji dla biznesu, pokazujemy kolejne ułatwienia - w tym przypadku pakiet, który ma usprawnić obrót gospodarczy, pakiet wierzycielski, ale również w szczególności zmniejszyć zatory płatnicze. Wiadomo, że dla wielu przedsiębiorców to jest poważny problem - podkreślił wicepremier.

Jak powiedział, zmiany w Kodeksie postępowania administracyjnego mają na celu uprościć procedurę, aby stała się ona bardziej przejrzysta dla przedsiębiorców, a jednocześnie zmniejszyć ryzyko ukarania osób prowadzących działalność gospodarczą.

Staramy się np. zastosować tzw. zasadę proporcjonalności. W przypadku jakichkolwiek błędów czy chociażby nawet pewnych niezgodności z prawem, na przykład pt. wycięcie drzewa na własnej działce do niedawna niektórzy rekordziści otrzymywali karę sto kilkadziesiąt tysięcy złotych. My chcemy od tego zupełnie odejść i chcemy doprowadzić do takiej sytuacji, żeby za ewentualne błędy było upomnienie, albo jakiś dialog, faktyczny dialog pomiędzy urzędnikami a przedsiębiorcami - dodał wicepremier.

Rząd zajmie się na najbliższym posiedzeniu ułatwieniami dla przedsiębiorców. Głównym celem pakietu wierzycielskiego jest poprawa bezpieczeństwa obrotu gospodarczego i nowe narzędzia dla wierzycieli. Natomiast nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego ma usprawnić postępowania administracyjne i sądowo-administracyjne i skrócić czas ich trwania, a także przyczynić się do bardziej partnerskiego podejścia administracji do obywateli. Proponuje się np. wykorzystanie metod polubownego rozstrzygania sporów i koncyliacyjnego trybu załatwiania spraw poprzez mediację i umowę administracyjną.

PAP, MAS

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych