Informacje

Fot. Fratria/Julita Szewczyk
Fot. Fratria/Julita Szewczyk

PKO BP przejął spółkę leasingową od Raiffeisena

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 1 grudnia 2016, 15:22

  • 0
  • Powiększ tekst

PKO Leasing sfinalizował zakup Raiffeisen Leasing Polska. To oznacza, że akcjonariusze banku nie dostaną dywidendy

PKO Leasing już posiadał zgody na przejecie spółki leasingowej Raiffeisena, wydane przez polski UOKiK oraz ukraiński urząd antymonopolowy. Teraz pozostała już tylko fuzja prawna, która ma nastąpić w I połowie 2017 r.

Cena zakupu spółki leasingowej została ustalona na 850 mln zł. W ramach transakcji PKO Bank Polski zastąpił także finansowania udzielone Raiffeisen-Leasing Polska przez Raiffeisen Bank International – dotychczasowego właściciela firmy - lub podmioty z grupy RBI. Transakcja została sfinansowana ze środków własnych PKO Banku Polskiego

Bank poinformował, że zakup spółki leasingowej będzie miał miała minimalny wpływ na wskaźniki kapitałowe banku i grupy kapitałowej. Poinformował jednocześnie, że po zapłaceniu za akcje zarząd PKO BP podjął uchwałę stwierdzającą brak spełnienia warunków dywidendy określonych w uchwale Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy 30 czerwca tego roku. WZA zdecydowało wówczas, że bank nie wypłaci dywidendy, jeśli przejmie kontrolę nad bankiem lub innym podmiotem sektora finansów.

W pierwszej połowie 2016 r. PKO Leasing miał sprzedaż na poziomie ponad 2 mld zł. Roczne tempo wzrostu wyleasingowanych aktywów spółki wyniosło 35,3% r/r i było prawie 2-krotnie wyższe niż rynku, co przełożyło się na 3 pozycję na rynku i udział na poziomie 7,1%. Z kolei Raiffeisen-Leasing Polska wyleasingował w pierwszym półroczu aktywa o wartości 1,7 mld zł, a jego udział w rynku to 6,2%.

Branża leasingowa w Polsce odnotowuje w ostatnich kwartałach dwucyfrowe wzrosty. Wartość aktywów sfinansowanych leasingiem przez pierwszych sześć miesięcy tego roku wyniosła 28,1 mld zł, co oznacza roczny wzrost o 17,7%. W drugim kwartale tego roku wartość aktywów sfinansowanych leasingiem w tym okresie była prawie 4-krotnie wyższa niż przyrost wartości kredytów dla niefinansowych podmiotów gospodarczych na cele inwestycyjne i nieruchomości (odpowiednio: 15 mld wobec 4 mld zł).

PAP, MAS

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze