Informacje

PKN Orlen szuka innowacji m.in. w obszarach wydobycia, produkcji i energetyki

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 5 grudnia 2016, 15:32

    Aktualizacja: 5 grudnia 2016, 21:01

  • 0
  • Powiększ tekst

Systemy zarządzania pracą złóż gazu i ropy, paliwa, polimery i nawozy nowej generacji, technologie umożliwiające magazynowanie energii elektrycznej, ciepła i chłodu oraz przyspieszające ładowanie aut elektrycznych - to niektóre innowacje, których poszukuje PKN Orlen.

Na uruchomionej platformie internetowej "Innowacje, Startupy" płocki koncern zapowiedział, iż wkrótce planuje pierwszą edycję programu akceleracyjnego dla startupów oraz poinformował, że pracuje nad drugą edycją konkursu crowdsourcingowego.

PKN Orlen zapowiedział, iż w ramach projektu adresowanego do startupów i innowatorów planuje m.in. organizowanie spotkań networkingowych, na których autorzy nowoczesnych rozwiązań będą mogli prezentować swe pomysły, natomiast eksperci płockiego koncernu podpowiedzą m.in. jak można je skomercjalizować - cykl spotkań ze startupami z branży ICT/IoT planowany jest na koniec marca 2017 r.

"Wierzymy, że wykorzystanie potencjału startupów i uwolnienie zasobów posiadanych przez duże korporacje pozwala na efektywną i szybszą komercjalizację nowoczesnych technologii i rozwiązań. Dlatego stworzyliśmy bezpośredni pomost między koncernem a środowiskiem startupów i innowatorów, którzy przy pomocy prostego formularza aplikacyjnego mogą przesłać swoje propozycje i uzyskać informację o możliwości wdrożenia i współpracy z PKN Orlen" - podkreślił płocki koncern.

Wśród obszarów, w których PKN Orlen poszukuje nowoczesnych rozwiązań poprzez swą platformę "Innowacje, Startupy" są: paliwa i petrochemia, energetyka, wydobycie oraz sprzedaż. Spółka określiła kryteria, które będą obowiązywały przy selekcji projektów, jak np.: unikalność i stopień innowacyjności rozwiązania, jego zgodność z potrzebami grupy kapitałowej i potencjał biznesowy, a także stopień gotowości rozwiązania do wdrożenia lub komercjalizacji. Jednym z etapów procedury kwalifikacyjnej będą warsztaty dla najlepszych startupów służące dopracowaniu modelu biznesowego złożonego projektu do potrzeb płockiego koncernu.

PKN Orlen wyjaśnił, iż poszukuje m.in. nowoczesnych rozwiązań i systemów zarządzania pracą złóż gazu ziemnego i ropy naftowej oraz rozwiązań mających na celu optymalizację procesu utylizacji odpadów wydobywczych, a także nowych możliwości digitalizacji procesów i technologii produkcyjnych oraz "wydłużenia łańcucha produkcji", w tym o nowej generacji paliwa, polimery oraz nawozy i agrochemikalia.

Spółka zainteresowana jest także nowymi technologiami umożliwiającymi magazynowanie energii elektrycznej, ciepła lub chłodu, zwiększającymi pojemność i żywotność takich magazynów oraz systemami integrującymi instalacje magazynowania energii z odnawialnymi źródłami energii. Poszukuje też efektywnych technologii umożliwiające uniezależnienie odbiorców energii, w tym stacji paliw, od zewnętrznych jej dostaw.

Wśród poszukiwanych innowacji PKN Orlen wymienił także obszar e-mobility, w tym nowoczesne ogniwa, baterie i akumulatory, które mogą być stosowane w samochodach elektrycznych, a także rozwiązania przyspieszające ładowanie tego typu aut oraz technologie umożliwiające zarządzanie ich flotą.

Platforma PKN Orlen, gdzie startupy i innowatorzy mogą zgłaszać swe projekty działa pod adresem: www.innowacje.orlen.pl.

W październiku 2015 r. PKN Orlen ogłosił pierwszy globalny konkurs w formule crowdsourcingu na innowacyjne rozwiązania zwiększające efektywność energetyczną procesów rafineryjnych. Było to jednocześnie pierwsze w Polsce takie przedsięwzięcie, dzięki internetowi otwarte dla grup i zespołów specjalistów, podmiotów i instytucji badawczych, ale także dla pojedynczych autorów. Na konkurs, który został rozstrzygnięty w kwietniu tego roku, wpłynęło ponad 20 autorskich rozwiązań z całego świata - wygrały trzy projekty: z Polski, Niemiec oraz Indii.

Partnerem PKN Orlen w ramach konkursu crowdsourcingu była wówczas NineSigma z listy Inc. 5000 najszybciej rozwijających się podmiotów prywatnych w USA, który koordynował wcześniej przedsięwzięcia w zakresie rozwoju innowacyjnych technologii dla NASA, BASF, General Electric i Siemens.

PAP, sek

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze