PKN Orlen obniża ceny… ciepła w Płocku
PKN Orlen zdecydował o obniżce o ok. 15 proc. cen ciepła dla odbiorców w Płocku, a Fortum o obniżce średnio o 1 proc. stawki za jego przesył. Nowe taryfy zaczną tam obowiązywać w styczniu 2017 r. - poinformowały spółki.
Zakładowa elektrociepłownia PKN Orlen w Płocku zasila zakład główny spółki, największy w Polsce kompleks rafineryjno-petrochemiczny, i jednocześnie zapewnia w 85 proc. zapotrzebowanie miasta w wodę grzewczą. Tamtejszą siecią ciepłowniczą zarządza z kolei spółka Fortum.
Jak poinformował w poniedziałek PKN Orlen, zgodnie z ustawowym harmonogramem corocznej aktualizacji taryf za ciepło, Urząd Regulacji Energetyki zaakceptował zaproponowaną przez płocki koncern zmianę na niższą taryfę dla ciepła wytwarzanego w zakładowej elektrociepłowni spółki.
Idąc w ślad za obniżkami paliw na rynkach w 2016 r, Orlen obniżył ceny ciepła dla mieszkańców Płocka o ok. 15 proc. Nowa taryfa będzie obowiązywać od 5 stycznia 2017 r. - podała spółka.
PKN Orlen podkreślił, że ostateczna wysokość cen za ciepło w Płocku, po zmianie stawek przez tę spółkę, "będzie ustalona zgodnie z taryfą finalnego dystrybutora ciepła w mieście".
Według stawek PKN Orlen dla przykładowego mieszkania o powierzchni 56 metrów kw. w budynku docieplonym, obniżka może zredukować koszty ogrzewania o ok. 150 zł, natomiast w przypadku nieocieplonego budynku oszczędności z tego tytułu mogą sięgnąć nawet 250 zł. w skali roku - ocenił płocki koncern.
PKN Orlen zaznaczył, powołując się na analizy rynku i sprzedaż ciepła w innych miejscowościach, iż cena ciepła wytwarzanego przez zakładową elektrociepłownię w Płocku w kogeneracji, łącznie z energią elektryczną w oparciu o paliwa gazowe i olejowe, będzie znacznie niższa od analogicznych cen jednostek wytwórczych jednego z największych dystrybutorów na rynku krajowym.
Rzecznik prasowy Forum Power and Heat Polska Jacek Ławrecki, pytany przez PAP o decyzję PKN Orlen, poinformował, że od 1 stycznia 2017 r. stawki za przesył energii cieplnej w Płocku zostaną obniżone średnio o 1 proc. Zaznaczył przy tym, że "w przypadku poszczególnych odbiorców mogą występować niewielkie różnice, ponieważ na wysokość rachunku konkretnego odbiorcy składa się kilka różnych elementów".
Fortum jest właścicielem miejskiej sieci ciepłowniczej w Płocku, której długość wynosi ok. 140 km.
PAP, MS