Informacje

PGZ prawdopodobnie kupi stocznię Marynarki Wojennej w Gdyni

Szymon Szadkowski

  • Opublikowano: 1 lutego 2017, 14:53

    Aktualizacja: 1 lutego 2017, 14:55

  • 0
  • Powiększ tekst

W przetargu na sprzedaż Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni wpłynęła jedna oferta, nie wiadomo, kto ją złożył. Cena wywoławcza, będącej w upadłości likwidacyjnej, stoczni wynosi ponad 224 mln zł. Biorąc jednak pod uwagę zapowiedzi prezesa Polskiej Grupy Zbrojeniowej Arkadiusza Siwko, że widzi istotną rolą tej stoczni w programie budowy okrętów wojennych razem z francuską firmą DCNS można domniemywać że do Grupy może dołączyć również gdyńska stocznia.

Łukasz Prus zast. dyr. Biura Komunikacji i Promocji Polskiej Grupy Zbrojeniowej na nasze pytania poprosił o "chwilę cierpliwości".

Wkrótce będziemy informować opinię publiczną w tej sprawie - czytamy w odpowiedzi

Tymczasem,już na początku stycznia branżowy portal gospodarkamorska.pl informował, że 9 stycznia 2017 roku utworzono nowy podmiot gospodarczy - PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. z siedzibą w Radomiu.

Wysoce prawdopodobne jest, że nowa spółka PGZ będzie podmiotem, który weźmie udział w przetargu na majątek Stoczni Marynarki Wojennej - czytamy w informacji podanej w portalu.

Jest to głównie szansa dla polskiego przemysłu zbrojeniowego i stoczniowego. Poszczególne elementy budowy tych okrętów będą realizowane przez stocznie będące w naszej grupie. Na pewno stocznią wiodącą będzie stocznia Nauta. Widzę też szczególny udział stoczni Marynarki Wojennej w realizacji tych przedsięwzięć. Oczywiście wszystkie szczegóły poznamy w przetargu rozpisanym przez MON - mówił prezes PGZ Arkadiusz Siwko, podczas podpisania porozumienia z DCNS .

PGZ chce razem z Francuzami zbudować 3 nowe okrętów podwodne (projekt „Orka”), nowe okręty obrony wybrzeża (projekt „Miecznik”) oraz nowe okręty patrolowe z funkcją zwalczania min (projekt „Czapla”).

Jak poinformował rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Gdańsku Rafał Terlecki, kto jest oferentem dowiemy się jutro - w czwartek.

Cena wywoławcza sprzedaży wynosi 224 mln 909 tys. zł. netto. W ogłoszeniu podano, że przetarg obejmuje prawo wieczystego użytkowania kilkudziesięciu działek o łącznej powierzchni ponad 30 ha, prawo własności budynków, budowli, obiektów inżynierii lądowej i wodnej, doku, środków trwałych (maszyny i urządzenia, środki transportu), obiektów małej architektury, infrastruktury naziemnej i podziemnej wchodzącej w skład przedsiębiorstwa, udziałów w spółkach prawa handlowego oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Zgodnie z przepisami, środki uzyskane ze sprzedaży majątku mają posłużyć spłacie długów, jakie ma zakład. Posiadaczem ponad 99 proc. akcji Stoczni Marynarki Wojennej jest Agencja Rozwoju Przemysłu. Pozostałe akcje należą do Ministerstwa Obrony Narodowej.

Pierwotnie termin składania wyznaczono na 18 stycznia, ale na wniosek Ministra Obrony Narodowej, Zarządu Morskiego Portu Gdynia SA w Gdyni i MS Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych SA w Warszawie termin przedłużono o prawie dwa tygodnie.

Powiązane tematy

Komentarze