Informacje

Żródło: DCNS. Francuska łódź podwodna Scorpion zbudowana dla Indii
Żródło: DCNS. Francuska łódź podwodna Scorpion zbudowana dla Indii

PGZ: razem z Francuzami zbudujemy okręty podwodne

Szymon Szadkowski

  • Opublikowano: 25 stycznia 2017, 12:00

    Aktualizacja: 25 stycznia 2017, 14:20

  • 9
  • Powiększ tekst

Strona francuska ma dostarczyć całe know - how potrzebne do budowy 3 nowych okrętów podwodnych (projekt „Orka”), nowych okrętów obrony wybrzeża (projekt „Miecznik”) oraz nowych okrętów patrolowych z funkcją zwalczania min (projekt „Czapla”), a stocznie znajdujące się w naszej grupie podejmą się budowy statków - poinformował podczas podpisania porozumienia, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ) Arkadiusz Siwko.

Porozumienie pozwoli na korzystanie z francuskiego know-how przez lata. Umowa z francuską firmą jest tak skonstruowana, że nasze stocznie staną się kooperantem dla Francuzów i dzięki temu będą miały zabezpieczoną ciągłość zleceń w przyszłości.

Jest to głównie szansa dla polskiego przemysłu zbrojeniowego i stoczniowego. Poszczególne elementy budowy tych statków będą realizowane przez stocznie będące w naszej grupie. Na pewno stocznią wiodącą będzie stocznia Nauta. Widzę też szczególny udział stoczni Marynarki Wojennej w realizacji tych przedsięwzięć. Oczywiście wszystkie szczegóły poznamy w przetargu rozpisanym przez MON - powiedział Arkadiusz Siwko.

Podpisane dzisiaj porozumienie to dowód na to, że zagraniczne firmy widzą w polskich stoczniach dobrego partnera, z którym w tym wypadku są w stanie zbudować łodzie podwodne i korwety. To dowód także na to, że polityka nie przekłada się na działalność gospodarczą, która rządzi się swoimi prawami - dodał Siwko.

Chcemy pomóc Polsce w modernizacji polskich stoczni, marynarki i wojska, tak żeby nabyła doświadczenia i skorzystała na tyle z naszej współpracy, aby w przyszłości samodzielnie mogła realizować projekty modernizacyjne. Na razie mamy wiele wspólnej pracy przed sobą. Dzisiaj finalizujemy podpisaniem porozumienia, wieloletnia współpracę - mówił Alain Fougeron wiceprezes ds. sprzedaży i marketingu DCNS.

Realizacja budowy statków odbędzie się w ciągu kilku lat, zgodnie z harmonogramem zawartym w projekcie modernizacji polskiej armii przygotowanym przez MON.

Powiązane tematy

Komentarze