Informacje

PAP/EPA/KARSTEN KOALL
PAP/EPA/KARSTEN KOALL

Niemcy chcą szybkiego zawarcia umowy o wolnym handlu UE-Japonia

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano · 20 marca 2017, 15:34

  • 0
  • Tagi: biznes Japonia Niemcy polityka UE umowa o wolnym handlu
  • Powiększ tekst

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapewniła japońskiego premiera Shinzo Abego, z którym spotkała się w poniedziałek w Hanowerze, że Niemcy będą wspierać Japonię w kwestii zawarcia porozumienia o wolnym handlu z Unią Europejską.

Szefowa niemieckiego rządu podkreśliła, że w XXI wieku państwa "muszą współpracować bez barier" i że dotyczy to także zaangażowania na rzecz wolnego handlu.

Berlinowi i Tokio zależy więc na zawarciu porozumienia o wolnym handlu UE-Japonia. Jak pisze agencja dpa, negocjacje w sprawie tego porozumienia weszły w decydującą fazę. Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker mówił podczas weekendu o woli zawarcia tego porozumienia, zwanego EPA (Economic Partnership Agreement) jeszcze w tym roku.

Abe akcentował wspólne dla Japonii i Niemiec wartości, takie jak wolny handel, państwo prawa i demokracja. Podkreślił, że zwłaszcza w obliczu tendencji protekcjonistycznych oba kraje "muszą wysoko trzymać flagę wolnego handlu". Wyraził przekonanie, że szybkie zawarcie porozumienia Japonia-UE o wolnym handlu "byłoby dobrym przesłaniem dla świata".

Abe i Merkel spotkali się przy okazji targów technologii informatycznych CeBIT. Japonia jest w tym roku krajem partnerskim tych targów.

Czytaj także: Parlament Europejski ratyfikował umowę o wolnym handlu CETA

Komentarze