Informacje

Fot.88TG88/sxc.hu
Fot.88TG88/sxc.hu

Hiszpania: 100 eksmisji dziennie

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 12 kwietnia 2013, 07:55

    Aktualizacja: 12 kwietnia 2013, 07:57

  • 1
  • Powiększ tekst

Hiszpańskie stowarzyszenie właścicieli nieruchomości ogłosiło, że w 2012 roku eksmitowało z mieszkań ok. 39 000 rodzin: nie regulowały one w terminie należności z tytułu rat bankowych lub czynszów. Jednak rząd regionalny Andaluzji zawiesił eksmisje na 3 lata.

Według tych danych w Hiszpanii dochodziło przez cały ubiegły rok do 100 eksmisji dziennie, przy czym w 30 034 przypadkach były to eksmisje na bruk z jedynego mieszkania, którym dysponował lokator.

W Andaluzji, regionie najciężej dotkniętym kryzysem gospodarczym, który nęka Hiszpanię, tamtejszy lewicowy rząd regionalny wydał w czwartek dekret "o funkcji społecznej mieszkania". Wejdzie on w życie już nazajutrz i zawiesi eksmisje na trzy lata.

Władze regionalne złożone z przedstawicieli Partii Socjalistycznej i koalicji Zjednoczona Lewica ogłosiły, że wobec faktu, iż około miliona mieszkańców Andaluzji nie ma pracy, wprowadzają na trzy lata zakaz "eksmisji z jedynego mieszkania zajmowanego przez rodzinę".

Będzie on obowiązywał od piątku we wszystkich przypadkach, gdy "eksmisja grozi wykluczeniem społecznym oraz zagraża zdrowiu fizycznemu i psychicznemu osób" - stwierdza dekret.

W Andaluzji dokonywano w ciągu ubiegłego roku i pierwszego kwartału roku bieżącego 46 eksmisji dziennie.

Kolejne rozporządzenie, które przygotowuje andaluzyjska Rada Rządowa, ma skłonić banki jako właścicieli mieszkań do ich wynajmu osobom i rodzinom poszukującym bezskutecznie lokali czynszowych.

Według władz andaluzyjskich mieszkań do wynajęcia szuka obecnie 50 000 mieszkańców regionu.

Zastępca sekretarza generalnego rządzącej w Hiszpanii konserwatywnej Partii Ludowej Carlos Floriano skomentował w czwartek dekret andaluzyjskiego rządu regionalnego jako "demagogiczny i populistyczny" oraz "wymierzony w prawo własności prywatnej". Zapowiedział zbadanie tego dekretu pod kątem jego zgodności z konstytucją Hiszpanii.

Hiszpańska lewica rządzi jedynie w dwu regionach autonomicznych Hiszpanii: w Andaluzji i w Asturii.

PAP

Powiązane tematy

Komentarze