Brytyjski biznes popiera Camerona - przedsiębiorcy są za członkostwem w Unii, ale na nowych zasadach
Większość brytyjskich firm opowiada się za pozostaniem kraju w Unii Europejskiej, ale przy zrewidowaniu porozumień łączących Londyn z Unią - wynika z badania organizacji biznesowej British Chambers of Commerce (BCC).
To największe badanie nastrojów biznesu dotyczących UE po tym, jak w styczniu premier David Cameron zapowiedział referendum w sprawie ewentualnego wyjścia kraju z Unii - zauważa portal BBC News.
W badaniu, opisanym przez BBC w niedzielę wieczorem, wzięło udział 4 tysiące firm. Za pozostaniem w Unii przy zmianie porozumień z UE opowiedziało się 64 proc., a 18 proc. poparło całkowite wystąpienie Wielkiej Brytanii z UE.
Biznes jest niezadowolony szczególnie z wynikających z członkostwa w UE przepisów o zatrudnieniu, a także z polityki rozwoju regionalnego - wyjaśnia BBC News.
BCC, która zrzesza ponad 50 działających w Wielkiej Brytanii izb handlowych, dała respondentom do wyboru pięć wariantów przyszłych relacji kraju z UE. Mogli wskazać: całkowite wystąpienie z Unii, wyjście przy zawarciu z UE traktatu handlowego, pozostanie w Unii przy odzyskaniu przez Londyn części kompetencji, pełniejszą integrację Wielkiej Brytanii z Unią oraz utrzymanie stanu obecnego.
"Firmy uważają, że biznes i korzyści gospodarcze napłyną do Wielkiej Brytanii raczej w wyniku renegocjacji (porozumień z UE) niż pełnej integracji, czy też wyjścia (z Unii)" - skomentował wyniki badań szef BCC John Longworth.
W przemówieniu pod koniec stycznia Cameron zapowiedział referendum w sprawie statusu brytyjskiego członkostwa w UE przed 2017 r., jeśli wygra wybory w 2015 r. Przed ewentualnym referendum będzie zabiegał o wynegocjowanie nowych warunków brytyjskiego członkostwa.
Wówczas część przedstawicieli biznesu uznała, iż takie zapowiedzi odstraszają europejskich inwestorów, ale inni poparli premiera.
BCC zapowiada, że w ciągu tego roku i w przyszłym będzie regularnie badać nastroje biznesu w sprawie przyszłości kraju w UE.
(PAP)
awl/ kar/