Portugalia zgadza się na budowę magazynu odpadów atomowych w Hiszpanii
Portugalia zgadza się na budowę przez Hiszpanię w strefie przygranicznej magazynu odpadów radioaktywnych w Almaraz. Grupa powołana przez rząd w Lizbonie wydała pozytywną opinię w sprawie inwestycji.
Przekazana w piątek dziennikarzom opinia na temat planowanego przez Madryt obiektu została opracowana przez zespół kierowany przez rządową agendę ds. ochrony środowiska Portugalii (APA).
Magazyn odpadów w Almaraz jest projektem nie stanowiącym znaczącego zagrożenia dla bezpieczeństwa osób żyjących na terytorium Portugalii - poinformował szef APA Nuno Lacasta.
Innego zdania są ekolodzy, wskazujący, że budowa magazynu atomowych odpadów stworzy niebezpieczny precedens ignorowania prawa unijnego, które nakazuje obowiązek badań skażenia radioaktywnego w strefie przygranicznej. Twierdzą, że Madryt nigdy ich nie wykonał w odniesieniu do elektrowni atomowej w Almaraz, przy której planowany jest magazyn odpadów.
Nuno Sequeira, szef Quercusa, największej organizacji ekologów w Portugalii, wskazał, że już sama elektrownia w Almaraz stanowi zagrożenie z powodu zanieczyszczenia radioaktywnymi wyciekami Tagu, głównej portugalskiej rzeki, biorącej początek w Hiszpanii. Obiekt znajduje się około 120 km od granicy.
Elektrownia w Almaraz rozpoczęła pracę w 1981 r. Dwa lata później obiekt wzbogacono o drugi reaktor jądrowy. W 2010 r. odnowiono licencje na pracę obu reaktorów na okres 10 lat. Z powodu częstych wycieków substancji radioaktywnych hiszpańskie władze deklarowały w przeszłości chęć zamknięcia obiektu w 2020 r. Pozytywna opinia rządu w Lizbonie w naturalny sposób może przedłużyć funkcjonowanie tej elektrowni - powiedział PAP Sequeira.
Szef Quercusa ujawnił, że w najbliższym czasie planowana jest w Madrycie duża manifestacja portugalskich i międzynarodowych organizacji ekologicznych przeciwko budowie magazynu odpadów atomowych w Almaraz.
W lutym br. Hiszpania zadeklarowała, że zamierza odstąpić od planu budowy magazynu w Almaraz. W zamian Lizbona wycofała skargę na Madryt złożoną w Komisji Europejskiej w styczniu br.
To było sprytne zagranie rządu Mariano Rajoya, który de facto nie wycofał się z planu realizacji nowej inwestycji. Mamy dowody na to, że już od kilku tygodni Hiszpanie pracują w Almaraz nad przygotowaniem infrastruktury pod budowę magazynu - ujawnił Sequeira.