Informacje

Portugalia zaskarży do KE budowę magazynu odpadów atomowych przez Hiszpanię

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 30 grudnia 2016, 16:18

    Aktualizacja: 30 grudnia 2016, 16:27

  • 0
  • Powiększ tekst

Portugalia złoży w Komisji Europejskiej skargę na Hiszpanię w związku z planowaną przez Madryt budową magazynu odpadów radioaktywnych w Almaraz, niedaleko granicy między obu krajami. Inwestycja ma ruszyć w 2017 r.

O zamiarze zaskarżenia tego projektu poinformował w piątek portugalski minister ochrony środowiska Joao Fernandes. Dodał, że Madryt nie tylko zlekceważył przepisy europejskie dotyczące ochrony środowiska, ale również, dążąc do realizacji inwestycji, osłabił dobrosąsiedzkie relacje.

Komisja Europejska jest odpowiedzialna za przestrzeganie dyrektyw UE, które w przypadku planowanej budowy magazynu odpadów radioaktywnych zostaną złamane - oświadczył Fernandes.

Powiedział też, że jednym z głównych nadużyć Madrytu jest niewykonanie studium wpływu inwestycji na środowisko naturalne w strefie przygranicznej. Dodał, że Lizbona próbowała już wielokrotnie drogą dyplomatyczną nakłonić hiszpański rząd do odstąpienia od przedsięwzięcia.

Negatywnie nastawione do inwestycji są również władze portugalskich gmin przy granicy z Hiszpanią, a także organizacje ekologiczne z obu krajów.

Jak powiedział prezes stowarzyszenia Quercus, największej organizacji ekologicznej Portugalii, Joao Branco, budowa magazynu stanowi poważne zagrożenie dla środowiska naturalnego i zdrowia mieszkańców Portugalii. Przypomniał, że nowy obiekt ma się znajdować na terenie istniejącej już elektrowni jądrowej w Almaraz, która z uwagi na wysoką awaryjność miała zostać zamknięta w 2020 r.

Plan budowy magazynu właśnie w Almaraz świadczy o tym, że Madryt wcale nie zamierza zamykać elektrowni, w której już wielokrotnie dochodziło do wycieku radioaktywnej substancji. Zarówno elektrownia, jak i planowany magazyn podwyższają ryzyko skażenia Tagu, głównej rzeki naszego kraju, która przepływa przez Almaraz. Lokalne społeczności po stronie portugalskiej będą też bardziej narażone na radioaktywne pyły przenoszone z wiatrem w następstwie kolejnych awarii obiektu" - powiedział Branco.

Na początku stycznia władze Quercusa i innych organizacji ekologicznych z Portugalii i Hiszpanii spotkają się w celu omówienia sposobów zablokowania inwestycji w Almaraz. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest zaskarżenie przedsięwzięcia do sądu.

Elektrownia atomowa w Almaraz rozpoczęła pracę w 1981 r. w sąsiedztwie rzeki Tag, mającej źródło w Hiszpanii. W 1983 r. zbudowano drugi reaktor jądrowy. W 2010 r. odnowiono licencje na pracę obu reaktorów na 10 lat. Z powodu częstych wycieków substancji radioaktywnych hiszpańskie władze deklarowały w przeszłości chęć zamknięcia obiektu w 2020 r.

oprac SzSz (PAP)

Powiązane tematy

Komentarze