Informacje

USA: Będą dalsze wypłaty z budżetu, jest porozumienie pozwalające uniknąć zamknięcia rządu

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 1 maja 2017, 10:02

  • Powiększ tekst

Negocjatorzy w Kongresie USA osiągnęli porozumienie zapewniające dalsze wypłaty z budżetu na utrzymanie administracji federalnej, co oddala groźbę wstrzymania działalności różnych jej agend czyli tzw. zamknięcia rządu (government shutdown)

Porozumienie zawarto w niedzielę wieczorem czasu waszyngtońskiego (w poniedziałek nad ranem czasu polskiego).

Izba Reprezentantów i Senat muszą jeszcze uchwalić opracowaną wspólnie przez Republikanów i Demokratów ustawę w tej sprawie, czego oczekuje się w bieżącym tygodniu. Ustawa będzie pierwszym kongresowym aktem prawnym dużej rangi od czasu objęcia przez Donalda Trumpa urzędu prezydenta 20 stycznia i zapewni finansowanie wszystkich służb oraz programów federalnych do końca bieżącego roku finansowego czyli do 30 września.

Zwłoka w rozdysponowaniu objętych ustawą funduszy sięga początku roku finansowego 2017 czyli 1 października ubiegłego roku. W razie dalszej blokady tych środków setki tysięcy pracowników federalnych znalazłyby się na przymusowych bezpłatnych urlopach, a wielu innych, jak funkcjonariusze organów porządku publicznego, musiałoby wykonywać swe obowiązki bez wynagrodzenia - do czasu, aż spór w Kongresie zostałby rozwiązany. Wstrzymanie finansowania dotyczyłoby między innymi naukowych badań medycznych, pomocy dla zagranicy, programu kosmicznego i oświaty.

To porozumienie jest dobrym porozumieniem dla narodu amerykańskiego i definitywnie usuwa groźbę zamknięcia rządu - napisał w oświadczeniu lider Demokratów w Senacie Chuck Schumer.

Cytowany przez Reutera kongresowy doradca powiedział, że ustawa zapewni resortowi obrony dodatkowe 12,5 mld dolarów z możliwością uzyskania dalszych 2,5 mld na zwalczanie Państwa Islamskiego w ramach planu, jaki ma przedstawić prezydent. Trump domagał się zwiększenia tegorocznych wydatków Pentagonu o łącznie 30 mld dolarów.

Kongresowi negocjatorzy nie zgodzili się na żądane przez prezydenta finansowanie budowy muru na granicy z Meksykiem, który jest jego zdaniem niezbędny dla zwalczania nielegalnej imigracji i przemytu narkotyków. Postanowili natomiast przeznaczyć dodatkowe 1,5 mld dolarów na ochronę granic, w tym na nowe technologie i naprawy istniejącej infrastruktury.

PAP, MS

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych