
Bruksela ostro tnie prognozy tegorocznego wzrostu PKB
Komisja Europejska obniżyła w poniedziałek prognozę wzrostu PKB dla Polski na 2025 rok z 3,6 proc. do 3,3 proc. Szacuje również, że w 2026 roku wzrost gospodarczy w Polsce wyniesie 3 proc. Komisja Europejska obniżyła w poniedziałek prognozę wzrostu PKB dla UE na 2025 r. z 1,5 proc. do 1,1 proc.
W przedstawionej wiosennej prognozie gospodarczej KE podkreśliła, że w kolejnych miesiącach inflacja w Polsce ma hamować. Unijni urzędnicy obniżyli jej prognozę na 2025 do 3,6 proc.; w listopadzie 2024 r. szacowali, że będzie to 4,7 proc. W 2026 roku inflacja ma być jeszcze niższa i wynieść 2,8 proc.
»» O wpływie wojny handlowej na gospodarkę Europy czytaj tutaj:
KE: cła Trumpa biją w handel jak pandemia
Prywatna konsumpcja będzie motorem wzrostu PKB w 2025 roku
Zdaniem KE, prywatna konsumpcja będzie motorem wzrostu PKB w 2025 roku. Innym czynnikiem będą inwestycje, które mają znacznie wzrosnąć w tym roku, głównie dzięki wyższym inwestycjom publicznym finansowanym przez Unię Europejską.
Według prognozy, zatrudnienie w Polsce ma być stabilne w 2025 r. i wzrosnąć w 2026 r. Stopa bezrobocia ma wynieść 2,8 proc. w 2025 r. i tyle samo w 2026 r. Wraz ze spadkiem inflacji w Polsce zwolni też wzrost nominalnych wynagrodzeń.
Obniżka prognoz wzrostu PKB dla Unii na 2025 r.
Z przedstawionej w poniedziałek wiosennej prognozy wynika, że unijna gospodarka będzie rosła w tym roku w umiarkowanym tempie „mimo zwiększonej niepewności politycznej na świecie i napięć handlowych„. KE zwróciła uwagę, że 2025 r. rozpoczął się na ”nieco mocniejszych podstawach, niż przewidywano„.
Wzrost PKB w 2025 r. w UE ma być zbliżony do poziomu z poprzedniego roku, natomiast w 2026 r. ma przyspieszyć do prognozowanego przez KE w listopadzie poziomu 1,5 proc.
Według Komisji postępować będzie spadek tempa wzrostu cen. Po tym, jak w 2024 r. inflacja w strefie euro spadła do 2,4 proc., w tym roku powinna osiągnąć poziom 2 proc., zakładany przez Europejski Bank Centralny.
„Ceny surowców energetycznych wyraźnie spadły od jesieni 2024 r. i najprawdopodobniej będą spadać nadal. Podobnie, wzmocnione euro powinno również przyczynić się do presji dezinflacyjnej” - podkreśliła KE.
PAP, sek
»» Odwiedź wgospodarce.pl na GOOGLE NEWS, aby codziennie śledzić aktualne informacje
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Wycinka na działce. Deregulacja czy prezent dla deweloperów?
Niemcy stracą pół miliona miejsc pracy. „Chiński skok”
Paweł Borys: nie wrócimy już do zerowych stóp procentowych
»» Podliczono wszystkie głosy. Znamy wyniki ze 100 proc. komisji wyborczych – oglądaj na antenie telewizji wPolsce24
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.