Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

3 mln euro na rozwój terenów przygranicznych Polski i Litwy

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 23 kwietnia 2013
  • 09:09
  • 0
  • Tagi: biznes EUR Euro euroland gospodarka Litwa Polska UE Unia Europejska
  • Powiększ tekst

Ok. 3 mln euro dofinansowania z UE mogą otrzymać m.in. samorządy, organizacje pozarządowe, uczelnie czy instytucje badawcze z terenów przygranicznych Litwy i Polski na projekty transgraniczne. Nabór wniosków potrwa do 20 maja.

Pieniądze pochodzą z Programu Współpracy Transgranicznej Litwa-Polska na lata 2007-2013.

Jak poinformował Radosław Kapela z sekretariatu technicznego programu, jest to najprawdopodobniej ostatni nabór na tego typu projekty w tej perspektywie finansowej. Dodał, że środki przeznaczone na ten konkurs mogą wzrosnąć, o ile znajdą się oszczędności z poprzednich naborów.

Konkurs swoim obszarem obejmuje tereny przygraniczne: w Polsce - województwo podlaskie i warmińsko-mazurskie, na Litwie - okręgi: olicki, mariampolski, wileński, kowieński i tauroski. Skierowany jest m.in. do władz krajowych, regionalnych i lokalnych, organizacji pozarządowych, stowarzyszeń, fundacji, instytucji badawczych i szkoleniowych, szkół czy uniwersytetów.

Jak zaznaczono w ogłoszeniu o naborze wniosków, w projekcie musi uczestniczyć przynajmniej jeden partner z każdego kraju.

Wnioski dotyczyć mogą m.in. inwestycji związanych z transportem transgranicznym, przejściami granicznymi, energetyką czy infrastrukturą, innowacjami czy nowymi technologiami. Dofinansowanie otrzymają też ciekawe projekty wpływające na rozwój turystyki transgranicznej czy na zachowanie dziedzictwa kulturowego i historycznego.

Kapela powiedział, że szczególnie pożądane są projekty dotyczące połączenia miejscowości w danym kraju nowymi środkami transportu publicznego, sieciami energetycznymi czy komunikacyjnymi. Wnioski dotyczyć mogą np. tworzenia nowych ścieżek rowerowych, tras transportu publicznego, jak trasy autobusowe, czy budowy linii energetycznych, jak trakcje elektryczne.

Minimalna kwota dofinansowania projektu to 100 tys. euro, a maksymalna - 1 mln euro. Stanowi to 85 proc. całej wartości projektu.

Całkowity budżet Programu Litwa-Polska wynosi ponad 71,6 mln euro. Pieniądze przeznaczone są na dofinansowanie tzw. projektów regularnych, czyli projektów wybieranych w otwartych naborach, projektów strategicznych oraz na fundusz małych projektów.

Kapela poinformował, że najwięcej pieniędzy przeznaczonych jest na projekty regularne. Dotychczas, w latach 2007-2013 zakontraktowano 51 takich projektów, wybranych w ramach otwartych naborów. Łączna zakontraktowana kwota dofinansowania, wynosi blisko 54 mln euro.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą książek na temat naszego północno - wschodniego sąsiada - Litwy - dostępnych wSklepiku.pl!

(PAP)


Komentarze