Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Informacja o atomie lepiej dostępna

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 25 kwietnia 2013
  • 14:05
  • 1
  • Tagi: elektrownia elektrownia atomowa elektrownia jądrowa energetyka energetyka atomowa energia gospodarka lifestyle
  • Powiększ tekst

Trzy Lokalne Punkty Informacyjne związane z projektem budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej zostały oficjalnie otwarte w Gniewinie, Choczewie i Krokowej (Pomorskie). Celem jest informowanie i edukacja lokalnych społeczności.

W inauguracji działalności punktów, zorganizowanej w punkcie w Gniewinie, wzięli udział m.in. przedstawiciele gmin, władze województwa pomorskiego i spółki PGE Energia Jądrowa.

Prezes spółki Aleksander Grad powiedział, że Lokalne Punkty Informacyjne (LPI) będą nie tylko prowadzić działania informacyjno-edukacyjne. "Przysłużą się również budowaniu relacji między mieszkańcami gmin a inwestorem pierwszej polskiej elektrowni jądrowej" - dodał. Wyjaśnił, że chodzi m.in. o budowanie zaufania społecznego czy wyjaśnianie wątpliwości. "Chodzi o to, żeby dostarczyć wiedzę na temat energetyki jądrowej, żeby mieszkańcy nie musieli się posługiwać tylko opiniami wyrażanymi przez przeciwników elektrowni atomowej" - podkreślał.

Rzeczniczka PGE EJ, Joanna Zając poinformowała, że pracownicy Lokalnych Punktów Informacyjnych są mieszkańcami gmin, na terenie których rozważana jest budowa siłowni. "Pracownicy będą udzielać informacji, odpowiadać na pytania, przyjmować uwagi i wnioski mieszkańców" - dodała. Mają też organizować spotkania z ekspertami, pracownikami PGE i przedstawicielami firmy, która będzie prowadzić badania lokalizacyjne.

Spółka poinformowała w komunikacie, że "punkty powstały w odpowiedzi na potrzeby informacyjne lokalnych społeczności". Podała, że z badań przeprowadzonych na zlecenie PGE EJ przez TNS Polska wynika, że trzech na czterech mieszkańców potencjalnych lokalizacji elektrowni jądrowej dostrzega potrzebę prowadzenia działań informacyjno-edukacyjnych.

PGE EJ podała też, że w drugiej połowie roku w lokalizacjach "Choczewo" i "Żarnowiec" rozpoczną się
badania środowiskowe i lokalizacyjne, które mają stwierdzić, czy wstępnie wybrane lokalizacje zapewnią bezpieczeństwo działania elektrowni.

Zgodnie z międzynarodowymi zaleceniami, po wyborze docelowej lokalizacji punkty zostaną przekształcone w Lokalne Centrum Informacyjne Elektrowni Jądrowej lub Lokalne Centrum Informacyjne Energii.

Aleksander Grad mówił też dziennikarzom, że "nie można mówić o zahamowaniu realizacji projektu budowy elektrowni jądrowej w Polsce". "Jest dokładnie odwrotnie (...) my codziennie wykonujemy bardzo wiele prac, które przybliżają nas do momentu, kiedy może się w przyszłości rozpocząć budowa" - przekonywał. Wskazał, że "od ubiegłego roku prowadzone jest postępowanie zintegrowane, zawarta została umowa na przeprowadzenie badań lokalizacyjnych (...) 17 kwietnia rozpoczęła się wiosenna runda negocjacji z potencjalnymi dostawcami technologii, kapitału, finansowania dłużnego. Zaznaczył, że "inwestora, czyli PGE oraz administrację rządową czekają jeszcze negocjacje, jaki może być zakres pomocy państwa dla tej inwestycji".

W listopadzie 2011 r. Polska Grupa Energetyczna, która sprawuje pieczę nad inwestycją, wybrała potencjalne lokalizacje elektrowni jądrowej. Spółka wskazała trzy miejsca: Gąski w gminie Mielno (Zachodniopomorskie) oraz Choczewo i Żarnowiec (Pomorskie). W przeprowadzonym w lutym 2012 r. w gminie Mielno referendum w sprawie lokalizacji elektrowni 94 proc. mieszkańców opowiedziało się przeciw takiej inwestycji.

Obecne plany rządu obejmują wybudowanie przez PGE dwóch elektrowni jądrowych o mocy po ok. 3000 MW każda. Według aktualnej strategii Grupy pierwszy blok jądrowy miałby ruszyć ok. 2024 r.

(PAP)

bls/ wkr/ je/

Komentarze