Informacje

Pracodawcy ostrożniej planują zatrudnianie w najbliższym kwartale

br

  • Opublikowano: 13 czerwca 2017, 11:52

  • Powiększ tekst

Pracodawcy w Polsce mają ostrożnie optymistyczne plany dotyczące zatrudnienia w III kw. 2017 r. – wynika z Barometru ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia. Zwiększenie całkowitego zatrudnienia planuje 14 proc. przebadanych firm, 5 proc. przewiduje redukcję etatów, a 74 proc. deklaruje brak zmian personalnych. Odnotowana na podstawie deklaracji pracodawców prognoza netto zatrudnienia dla Polski przed korektą sezonową osiąga +9 proc.

W 7 z 10 badanych sektorach prognoza netto zatrudnienia jest dodatnia, jednak wyniki obniżyły się zarówno w ujęciu kwartalnym, jak i rocznym. Najwięcej miejsc pracy będzie w Budownictwie; Handlu detalicznym i hurtowym oraz w Transporcie; Logistyce; Komunikacji.

Największy wzrost zatrudnienia przewidują pracodawcy w sektorze Budownictwo, zgodnie z ich deklaracjami prognoza netto zatrudnienia wynosi +18 proc. Stały wzrost zatrudnienia przewidywany jest w sektorze Transport/ Logistyka/ Komunikacja a także w Handlu detalicznym i hurtowym, gdzie perspektywa wynosi +11 proc. dla każdego, podczas gdy perspektywa dla sektora Produkcja przemysłowa wynosi +6 proc. Jednocześnie spodziewany jest spadek zatrudnienia w dwóch sektorach: Energetyka/Gazownictwo/Wodociągi oraz Finanse/Ubezpieczenia Nieruchomości Usługi, zgodnie z deklaracjami pracodawców, wynik wynosi tu odpowiednio -3 proc. i -2 proc. - czytamy w informacji.

tytuł

Jak napisano w komunikacie prognoza netto zatrudnienia po korekcie sezonowej plasuje się na poziomie +6 proc., co jest najniższym wynikiem w ostatnich dwóch latach. Zarówno w ujęciu kwartalnym jak i rocznym odnotowano spadek prognozy, o 4 pkt. proc.

W porównaniu do III kwartału 2016 r. pogorszenie prognoz miało miejsce w ośmiu z dziesięciu badanych sektorach. Pracodawcy w sektorze Produkcja przemysłowa deklarują najbardziej warty odnotowania spadek o 14 punktów procentowych. Perspektywa spada o 7 punktów procentowych w sektorach Restauracje/Hotele oraz Transport/Logistyka/Komunikacja, podczas gdy w sektorze Finanse/Ubezpieczenia/Nieruchomości/Usługi jest niższa o 4 punkty procentowe. Jednocześnie pracodawcy w sektorach Budownictwo oraz Energetyka/Gazownictwo/Wodociągi nie planują zmian w zatrudnieniu w ujęciu rocznym – napisano w komunikacie.

W informacji czytamy, że we wszystkich sześciu badanych regionach Polski prognoza netto zatrudnienia dla III kwartału 2017 r. jest dodatnia. Największy wzrost zatrudnienia planują pracodawcy na Południowym-Zachodzie, gdzie prognoza netto zatrudnienia wynosi +13 proc. Pracodawcy na Południu przewidują dobrą sytuację w zakresie zatrudnienia, z perspektywą wynoszącą +10 proc., podczas gdy wyniki w regionach Wschodnim i Centralnym wynoszą odpowiednio +6 proc. i + 5 proc. Najbardziej umiarkowany optymizm cechuje pracodawców z regionu Północnego, dla którego prognoza wynosi +4 proc. oraz Północno-Zachodniego, gdzie osiąga ona +3 proc.

Duże firmy deklarują optymizm, przy prognozie wynoszącej +23%, natomiast skromny wzrost zatrudnienia oczekiwany jest w przypadku średnich organizacji, dla których perspektywa wynosi +5%. Pracodawcy z małych przedsiębiorstw przewidują nieznaczny spadek zatrudnienia przy perspektywie wynoszącej -3%, podczas gdy mikroprzedsiębiorcy deklarują niepewną prognozę wynoszącą -1%.

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych