Dobry start programu e-płatności w administracji publicznej
Po niespełna trzech miesiącach od uruchomienia programu upowszechnienia płatności bezgotówkowych w administracji zgłosiło się do niego 518 urzędów. Zdaniem MB i KIR to dobry wynik
Z danych Krajowej Izby Rozliczeniowej, która wspólnie z Ministerstwem Rozwoju realizuje Program upowszechnienia płatności bezgotówkowych w jednostkach administracji publicznej wynika, że od jego uruchomienia na początku kwietnia do 22 czerwca br. chęć udziału w projekcie zgłosiło 518 urzędów z całego kraju, z czego 279 urzędów już przystąpiło do Programu.
>Terminale płatnicze POS zostały zainstalowane i uruchomione w 176 urzędach, a w 121 dostępna jest usługa WebPOS Paybynet, umożliwiająca przyjmowanie płatności z wykorzystaniem smartfonu w oparciu o mobilne aplikacje bankowe. To bardzo satysfakcjonujące wyniki - powiedział Dariusz Marcjasz, wiceprezes Zarządu KIR, odpowiedzialny za Obszar Usług Kartowych i Internetowych.
Marianna Sidoroff z Departamentu Gospodarki Elektronicznej Ministerstwa Rozwoju przyznała, że resort jest zadowolony z tempa wdrażania programu.
Zainteresowanie urzędów widać szczególnie podczas prowadzonych przez nas działań edukacyjnych i wizyt informacyjnych w regionach. Dodatkowo cieszy nas fakt, że po zgłoszeniach widzimy, że skutecznie docieramy też do bardzo małych samorządów - zaznaczyła Sidoroff.
Program upowszechniania płatności bezgotówkowych w jednostkach administracji publicznej obejmuje urzędy wojewódzkie, urzędy marszałkowskie, urzędy miast i gmin, a także starostwa powiatowe i Policję.
Udział w programie jest dla urzędów bezpłatny. Operatorzy nie obciążają urzędów opłatami z tytułu korzystania z terminali, ani za obsługę realizowanych płatności dokonywanych w ramach programu. Również klienci urzędu, dokonujący płatności z wykorzystaniem terminala POS nie ponoszą opłat za dokonanie transakcji realizowanych w ramach programu.
SzSz (PAP)