Informacje

Trzy uczelnie stworzą konsorcjum COP - Tradycja, Obronność

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 1 lipca 2017, 15:42

  • Powiększ tekst

Rektorzy Politechniki Rzeszowskiej, Politechniki Świętokrzyskiej oraz Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu podpisali w sobotę w Rzeszowie list intencyjny dot. powołania konsorcjum COP - Tradycja, Obronność. Jego celem jest wsparcie przemysłu zbrojeniowego.

Jak powiedział na konferencji prasowej rektor Politechniki Świętokrzyskiej Wiesław Trąmpczyński, to bardzo istotne porozumienie.

To jest ważne porozumienie, bo w tej chwili przemysł zbrojeniowy się odradza, są ogromne pieniądze, ale też oczekiwania, że polska nauka wspomoże przemysł zbrojeniowy i da innowacyjne rozwiązania, które będą nasze. To istotne, abyśmy nie byli uzależnieni od dostawców zewnętrznych - dodał.

Trąmpczyński przypomniał, że podpisane w sobotę porozumienie to kontynuacja podpisanego pod koniec kwietnia porozumienia uczelni z Polską Grupą Zbrojeniową.

Naszym celem jest wsparcie przemysłu zbrojeniowego i do tego dążymy, i to jest cel tego porozumienia - zaznaczył.

Z kolei rektor Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu prof. Zbigniew Łukasik zwrócił uwagę, że centrum przemysłu zbrojeniowego w kraju to obszar dawnego Centralnego Okręgu Przemysłowego.

Jeśli połączymy nasze potencjały (trzech uczelni), to mamy wszystkie kierunki rozwoju, które interesują PGZ - powiedział Łukasik.

Natomiast zdaniem inicjatora powołania konsorcjum, rektora Politechniki Rzeszowskiej Tadeusza Markowskiego, jedna uczelnia nie jest w stanie realizować dużych projektów, których oczekuje przemysł zbrojeniowy.

Tworząc międzyuczelniane zespoły, będziemy mieli większe możliwości na realizację tego, czego oczekuje przemysł - dodał.

Konsorcjum uczelni COP-Tradycja, Obronność powinno zostać powołane do października br. Głównym celem jego powołania ma być m.in. wymiana doświadczeń, wiedzy i potencjału oraz współpraca przy realizacji projektów badawczo-rozwojowych dotyczących produkcji sprzętu wojskowego.

W ramach tej współpracy uczelnie deklarują również organizowanie wspólnych zespołów badawczych; wspólny udział w projektach, programach i inicjatywach; wspólne ubieganie się o dofinansowanie prac i współpracę w zakresie badań naukowych i kształcenia.

Na podst. PAP

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych