Informacje

NIK: Ponad 1,6 mln zł zostało wydane w 2016 r. przez Sądu Apelacyjny we Wrocławiu z naruszeniem prawa

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 31 lipca 2017, 16:34

  • 0
  • Powiększ tekst

Nieprawidłowości zdaniem kontrolerów miały miejsce przy zawieraniu umów na obsługę systemu informatycznego do rachunkowości i zarządzania kadrami

Wydatki Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu za zeszły rok zostały zbadane przez NIK w ramach oceny wykonania ustawy budżetowej na rok 2016 r. Jak wynika z raportu pokontrolnego generalna ocena wykonania budżetu przez Sąd Apelacyjny we Wrocławiu jest pozytywna.

Nieprawidłowości stwierdzono w wydatkach na łączną kwotę ponad 1,6 mln zł, co stanowi 5 proc. wszystkich badanych przez NIK wydatków. Zdaniem NIK z naruszeniem prawa wydawano pieniądze na umowy zlecenia dla pracowników Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu i pracowników innych sądów powszechnych w związku z obsługą funkcjonowania Zintegrowanego Systemu Rachunkowości i Zarządzania Kadrami. Według NIK umowy te były zawierane z pominięciem ustawy Prawo zamówień publicznych.

Wrocławski Sąd Apelacyjny był pierwszym sądem w Polsce, który uruchomił Zintegrowany System Rachunkowości i Zarządzania Kadrami. Ministerstwo Sprawiedliwości powierzyło temu sądowi wdrożenie systemu w innych sądach w kraju.

Jak powiedziała PAP p.o. dyrektor Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu Małgorzata Międła, według pierwszych założeń wdrożenie tego systemu w innych sądach miało być wspierane wewnętrznie.

Chodziło o to, aby nasi najlepiej wykwalifikowani pracownicy pomagali kolejnym pracownikom we wdrożeniu tego systemu. Były zatem z nimi podpisywane dodatkowe umowy zlecenia, ponieważ poświęcali oni na to dodatkowy czas - powiedziała Międła. Dyrektor dodała, że trudno byłoby znaleźć w przetargu firmy zewnętrzne do wdrożenia tego systemu.

Nie ma firm, które tak dobrze znają specyfikę i merytorykę pracy w sądzie, jak nasi pracownicy. Poza tym zlecenie tych prac firmom zewnętrznym byłoby dużo droższe - powiedziała Międła.

Kontrolerzy wskazali również, że wydano ponad 66 tys zł na opracowanie projektu "Regulaminu prac Sądu", który przygotowali pracownicy sądu w ramach dodatkowych umów zleceń. Pominięty został w tym przypadku - zdaniem NIK - tryb zawarty w "Regulaminie zamówień publicznych Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu".

W zawiązku z raportem pokontrolnym NIK zawiadomił CBA oraz Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych - poinformowała PAP rzecznika wrocławskie delegatury NIK Violetta Matuszewska-Potempska.

SzSz(PAP)

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze