Resort energii: Nie ma ostatecznej decyzji w sprawie budowy elektrowni jądrowej
Ostateczna decyzja w sprawie budowy elektrowni jądrowej w Polsce nie została jeszcze podjęta, poinformował minister energii Krzysztof Tchórzewski.
Wielokrotnie już podkreślałem - a dziś robię to po raz kolejny - że budowa elektrowni jądrowej w Polsce to jeden ze scenariuszy rozwoju polskiej energetyki i polskiego miksu energetycznego, który poważnie rozważamy w ME. Jednocześnie podkreślam, że do tej pory nie została podjęta ostateczna decyzja w tej sprawie - powiedział Tchórzewski, cytowany w komunikacie.
Podkreślił też, że decyzja o takiej inwestycji musi uzyskać akceptację rządu, a tej jeszcze nie ma.
Nowoczesna energetyka węglowa gwarantuje nam bezpieczeństwo energetyczne na lata. Opracowując warianty miksu energetycznego, musimy jednak brać pod uwagę kwestie związane z wymogami unijnymi w zakresie ograniczenia emisji dwutlenku węgla. Dlatego w naszym miksie energetycznym należałoby uwzględnić pracujące stabilne źródło zeromemysyjne. Jest nim bez wątpienia elektrownia jądrowa - wskazał jednocześnie minister.
Dodał, że Ministerstwo Energii śledzi rynek i analizuje pojawiające się propozycje technologiczne,czego przykładem są wyjazdy studyjne specjalistów do Chin, Korei, Szwecji czy Stanów Zjednoczonych.
Przypomniał też, że PGE EJ1 prowadzi badania środowiskowe w dwóch lokalizacjach w województwie pomorskim: Lubiatowo-Kopalino (gmina Choczewo) i Żarnowiec (gminy Krokowa i Gniewino).
Ewentualna lokalizacja inwestycji - jeśli zapadnie decyzja o jej realizacji - zostanie wybrana po zakończeniu tych badań. Nie są rozważane obecnie inne lokalizacje dla pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce - powiedział Tchórzewski.
„Dziennik Gazeta Prawna" podał wczoraj, powołując się na nieoficjalne informacje, że decyzja o budowie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce została podjęta, jednak wciąż nie zdecydowano o technologii i finansowaniu projektu.
W połowie maja 2017 r. minister energii Krzysztof Tchórzewski zapowiadał, że decyzja dotycząca budowy elektrowni jądrowej w Polsce może zapaść w tym roku, a najpóźniej zostanie ona podjęta przed 2020 r.
Na początku 2017 r. Tchórzewski poinformował, że jego resort chce opracować model finansowania elektrowni jądrowej w I półroczu 2017 r. Wcześniej wskazywał, że Ministerstwo Energii kontynuuje prace przygotowawcze do budowy w Polsce elektrowni atomowej, konieczne jest jednak znalezienie nowego modelu finansowania zamiast zakładanego wcześniej tzw. mechanizmu różnicowego.
W sierpniu 2016 r. Ministerstwo Energii podało, że przygotowuje program budowy elektrowni jądrowej o mocy ok. 1.000 MW, który ma być zbudowany w ciągu 10 lat. Jednocześnie wskazało na potrzebę budowy trzech kolejnych bloków węglowych.
Na podst. ISBnews