Emigracja w Wielkiej Brytanii: Polacy wyprzedzają Irlandczyków i Hindusów
Więcej imigrantów, głównie z UE, osiedliło się w W. Brytanii w dekadzie 2001-11 niż w okresie czterdziestolecia 1961-2000. Proporcja wynosi 1,54 mln do 1,2 mln. Mieszkańcy Wysp urodzeni za granicą stanowią 13 proc. ogółu ludności - poinformował w czwartek brytyjskim Narodowy Urząd Statystyczny (ONS).
Jak wynika z analizy ONS opartej na spisie ludności z końca 2011 r. największa fala imigrantów napłynęła w latach 2004-09, a więc po przyjęciu do UE dawnych państw komunistycznych, a najliczniejsi w tej grupie są Polacy.
Imigrantów z państw europejskich w ostatniej dekadzie było więcej niż we wcześniejszym czterdziestoleciu, gdy przeważali kolorowi imigranci z państw będących w przeszłości koloniami brytyjskimi.
W grupie wiekowej 25-34 lat, najbardziej reprezentatywnej dla ostatniej fali imigrantów z UE, 1/5 podała jako macierzysty język polski. Z wcześniej opublikowanych danych ONS wynika, że liczba Polaków mieszkających na Wyspach to prawie 600 tys. osób a polski jest najbardziej rozpowszechnionym językiem, po angielskim (w Walii nieznaczenie wyprzedza go walijski). Dalsze
miejsca za polskim zajmują języki urdu i bengalski, którymi mówi się w Pakistanie i Indiach.
Ok. połowy Polaków, którzy przyjechali do W. Brytanii to osoby w wieku 25-34 lat. Wśród 7,5 mln mieszkańców Wysp urodzonych za granicą, Polacy są najliczniejszą grupą przed Irlandczykami, Hindusami z Indii, Włochami i Pakistańczykami.
3,4 mln obcokrajowców miało w 2011 brytyjski paszport. Popularny jest zwłaszcza wśród imigrantów z Indii i Pakistanu.
ONS zauważa, iż imigranci zasilili grupę ludności w wieku produkcyjnym. Obraz siły roboczej w Wielkiej Brytanii nie odbiega od innych państw UE, w których 30-40 proc. ludności w wieku 20-50 lat urodziło się zagranicą.
Analiza ONS wskazuje także na daleko posuniętą laicyzację społeczeństwa brytyjskiego. Ok. 1/4 ludzi nie przyznaje się do żadnej religii. Zjawisko to widoczne jest zwłaszcza wśród młodych ludzi. 1/3 ludzi w wieku 25-29 lat deklaruje się jako niewierzący. 1,7 mln osób uznaje się za chrześcijan.
Ludność Wysp wynosi ok. 61 mln. Według danych z marca br. liczba ludności w wieku produkcyjnym wynosiła 29,7 mln.
PAP