USA zmienia podejście do Afganistanu
Niepewność wokół przyszłości amerykańskiej obecności w Afganistanie trwała 9 miesięcy. Teraz wiadomo, że USA planuje w Afganistanie pozostać. Nie prowadzi już jednak klasycznej operacji antyterrorystycznej ale szeroko zakrojoną misję wycelowaną w tamtejszy narkobiznes. Talibowie przestali już być tylko zagrożeniem terrorystycznym - jak wskazują eksperci Afganistan dołączył do globalnego rynku narkotykowego jako jeden z istotniejszych punktów. Heroina, opium, wysoka produkcja maku - to wszystko główne źródło dochodów Talibów.
Alfred McCoy, profesor z uniwersytetu Wisconsin-Madison wskazuje, iż 15 tys. żołnierzy, którzy mają zdaniem Sekretarza Obrony Jamesa Mattisa znaleźć się w Afganistanie nie będą wypełniali klasycznych zadań skierowanych przeciwko przywódcom terrorystycznym. US Army będzie bardziej skupiać się na paraliżowaniu transportu i obrotu narkotykami i substancjami służącymi do ich wytwarzania.
Ze względu na dużą produkcję maku Afganistan zawsze znajdował się na wysokim miejscu jeśli chodzi o miejsca świata gdzie produkowane są zakazane substancje a obrót narkotykami był ważną pozycją w budżecie Talibów i Al Kaidy. Już w wieku XIX Brytyjczycy produkowali opium w regionie, stąd współcześni terroryści nie tylko nie mieli problemu z przejęciem rynku ale też - po znaczącym osłabieniu pozycji Al Kaidy - zdołali dość szybko przebranżowić się i z ruchu politycznego stać się odpowiednikiem narkotykowego kartelu.
Według prof. McCoya CIA od dawna świadome jest tej zmiany w strategii Talibów, którzy częściowo zrezygnowali z przemocy na rzecz budowy wpływów politycznych w kraju i ochronie swoich interesów i tras przerzutowych. Obecnie Afganistan bardziej przypomina pod tym względem Meksyk niż strefę wojny, którą był jeszcze dekadę temu. A to właśnie narkotyki są głównym źródłem utrzymania dla talibów. Przyznaje to obecny prezydent Afganistanu Ashraf Ghani:
Bez narkotyków ta wojna zakończyłaby się już dawno temu. Heroina jest bardzo ważnym motorem dla konfliktu.
Obecnie wartość afgańskiego obrotu opium szacowane jest na 3 miliardy dolarów i zapewniać ma 411 tys. miejsc pracy dla mieszkańców kraju.
War is Boring/ as/