Polskie F16 doczekają się wsparcia technicznego z USA
Departament Stanu USA zgodził się na udzielenie Polsce wsparcia technicznego dla jej myśliwców F-16 w ramach kontraktu o szacowanej wartości 200 mln dolarów - podała we wtorek podległa Pentagonowi Agencja Współpracy Bezpieczeństwa Obronnego (DSCA).
Według niej polski rząd wystąpił o zakup usług zapewniających utrzymanie w służbie jego floty F-16, co obejmuje obsługę eksploatacyjno-remontową, przeglądy i unowocześnianie systemów pokładowych oraz konserwację silników, jak też dostarczenie części zamiennych i narzędzi do napraw, wyposażenia wspierającego i testowego oraz publikacji i dokumentów technicznych. W ramach kontraktu rząd USA i dostawcy zapewnią wsparcie techniczne i logistyczne oraz inne związane z tym elementy programu wsparcia.
Jak głosi komunikat DSCA, „proponowana sprzedaż wesprze cele polityki zagranicznej i bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych, pomagając wzmocnić bezpieczeństwo sojusznika z NATO. Polska pozostaje ważną siłą na rzecz stabilności politycznej i rozwoju gospodarczego w Europie Środkowej”.
Komunikat zaznacza również, że Polska nie będzie miała trudności z wykorzystaniem tego zakupu przez jej siły zbrojne, a proponowana sprzedaż wyposażenia i usług technicznych nie zmieni zasadniczej równowagi militarnej w regionie.
F-16 Fighting Falcon samolot wielozadaniowy zaprojektowany przez amerykańską wytwórnię General Dynamics. Od 1993 roku produkowany przez Lockheed Corporation (obecnie Lockheed Martin). Od drugiej połowy lat 70. XX wieku do roku 2012 wyprodukowano 4500 egzemplarzy. F-16 jest użytkowany przez siły powietrzne 26 krajów, w tym Polski (do której pierwsza para trafiła 8 listopada 2006). W Polsce, wbrew dosłownemu tłumaczeniu, przyjęto nazwę Jastrząb, dla odróżnienia od używanego w polskim lotnictwie śmigłowca wielozadaniowego PZL W-3 Sokół. Wśród amerykańskich pilotów znany pod nazwą Viper.
PAP/ as/