Obajtek: Orlen stawia na chemię
Zarząd PKN Orlen w nowym składzie zadba o konsekwentne wzmacnianie pozycji koncernu w kraju i za granicą, a także będzie skutecznie budować wartość koncernu w długim horyzoncie - poinformował w przesłanym komunikacie Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen
PKN Orlen to firma o wyjątkowym znaczeniu, nie tylko z uwagi na skalę działania, ale też na kluczową i strategiczną rolę w budowaniu siły polskiej gospodarki. Zarządzanie nią wiąże się zatem ze szczególną odpowiedzialnością wobec wszystkich grup interesariuszy. Przejmując jej stery pragnę zapewnić, że zarząd w nowym składzie zadba o konsekwentne wzmacnianie pozycji koncernu w kraju i za granicą - napisał w przesłanym PAP komunikacie prezes PKN Orlen.
Chcemy realizować strategię firmy i Grupy Kapitałowej, poszukując jednocześnie możliwości głębszej, ewolucyjnej optymalizacji jej działania. W dynamicznie zmieniającym się otoczeniu rynkowym chcemy realizować odważną wizję rozwoju, która pozwoli nam skutecznie budować wartość koncernu w długim horyzoncie - dodał.
Prezes poinformował, że zarząd doskonale zdaje sobie sprawę z wyzwań, stawianych przez nowoczesną gospodarkę, szczególnie przed firmami z szeroko definiowanej branży energetycznej.
Wiemy jednak również, że kluczem do sukcesu, jest być przygotowanym na różne scenariusze, dlatego dużą uwagę będziemy poświęcać analizie potencjalnych szans na rozwój naszej działalności - poinformował prezes Orlenu.
„W poszukiwaniu źródeł przewagi konkurencyjnej będziemy budować firmę nowoczesną, opartą o innowacyjność i nowe technologie. Naszą sieć detaliczną zamierzamy, zgodnie z przyjętą strategią, przygotowywać do dystrybucji paliw alternatywnych i rozwijać jej ofertę ukierunkowaną na potrzeby wciąż nowych oczekiwań klientów” - dodał.
Prezes poinformował też, że spółka planuje również aktywnie rozbudowywać nowoczesną chemię, która już dziś stanowi blisko jedną piątą polskiego przemysłu, a jej znaczenie będzie rosło, nie tylko w naszej, ale też globalnej gospodarce.
Chcemy by wszystkie te działania odbywały się przy dobrej i otwartej komunikacji z rynkiem, tak by wszyscy nasi interesariusze mieli pełną świadomość kierunku, który obraliśmy i realizowanych przez nas celów. Dużą wagę przywiązujemy także do umacniania nowoczesnej kultury organizacyjnej, bo tylko w takich warunkach możemy skutecznie utrwalać naszą wysoką pozycję na coraz bardziej konkurencyjnym i zglobalizowanym rynku - poinformował prezes PKN Orlen.
Rada nadzorcza PKN Orlen powołała Daniela Obajtka, dotychczasowego prezesa spółki Energa, na prezesa płockiego koncernu w poniedziałek. Odwołała jednocześnie z zarządu spółki dotychczasowego prezesa Wojciecha Jasińskiego, wiceprezesa Mirosława Kochalskiego i Marię Sosnowską, jako członka zarządu. Wcześniej, pod koniec ub. tygodnia Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PKN Orlen wymieniło trzy osoby z Rady Nadzorczej, w tym przewodniczącą.
Zdaniem analityków, zmiana w zarządzie PKN Orlen zaskoczyła inwestorów. We wtorkowej rozmowie z ekspert rynku Wojciech Jakóbik poinformował, że najlepsze co, jego zdaniem, może zrobić nowy zarząd to jasno wypowiedzieć się w sprawie zaangażowania spółki w elektrownię jądrową i inwestycję w Czechach.
Decyzja właściciela zaskoczyła inwestorów, co widać po zmianie wartości akcji spółki - choć trzeba brać pod uwagę sytuację na rynkach; do polityki Orlenu, przynajmniej dopóki nie dojdzie do jasnych deklaracji nowych władz, wkradł się element niepewności w co najmniej dwóch obszarach. Pierwszy, to pojawiające się spekulacje na temat udziału PKN Orlen w projekcie jądrowym. Zjazd (wartości akcji spółki - ) nastąpił już po ujawnieniu tych przecieków” - powiedział redaktor naczelny branżowego portalu Biznesalert Wojciech Jakóbik.
W ocenie eksperta rynku energii Piotra Maciążka, zmiany w zarządzie PKN Orlen, w tym powołanie nowego prezesa, mogą mieć związek z planami rządu co do finansowania elektrowni jądrowej.
W moim przekonaniu nie bez powodu były już wiceprezes PKN Orlen Mirosław Kochalski w piątek informował o możliwości partycypacji PKN Orlen w budowie elektrowni jądrowej” - powiedział we wtorek Maciążek. Jego zdaniem, „najwyraźniej Ministerstwo Energii za pomocą roszad kadrowych chce doprowadzić do sytuacji, w której największy polski koncern, posiadający sporo zasobów pieniężnych, dołożyłby się do projektu jądrowego”.
O tym, że PKN Orlen analizuje udział w projekcie budowy elektrowni jądrowej poinformowała agencja Reuters, publikując wywiad z wiceprezesem spółki Mirosławem Kochalskim.
SzSz (PAP)