Posłowie znowu zajmą się frankowiczami
Prawdopodobnie w najbliższy poniedziałek podkomisja Komisji Finansów Publicznych zajmująca się projektami ustaw frankowych wybierze nowego przewodniczącego i wznowi prace - poinformował PAP szef komisji finansów Andrzej Szlachta.
W środę Komisja Finansów uzupełniła skład podkomisji o trzy nowe osoby: Jerzego Gosiewskiego, Tadeusza Cymańskiego i Sylwestra Tułajewa (który wrócił do podkomisji).
Podkomisja nadal nie ma przewodniczącego - poprzedni przewodniczący zarówno podkomisji, jak i całej komisji finansów Jacek Sasin (PiS) został szefem Stałego Komitetu Rady Ministrów.
Jak powiedział PAP obecny szef komisji finansów Andrzej Szlachta (PiS), w środę nie mógł zostać wybrany nowy przewodniczący, bo nie było pełnego składu podkomisji.
Kandydatem na szefa podkomisji jest Tadeusz Cymański (PiS).
Jest zorientowany w tym obszarze i ma duszę człowieka wrażliwego na problemy społeczne - powiedział Szlachta.
Podkomisja istnieje od początku 2017 roku i formalnie zajmuje się trzema projektami ustaw, dotyczącymi frankowiczów - prezydenckim, dotyczącym zwrotu spreadów oraz dwoma poselskimi – klubów Kukiz‘15 i PO.
Teraz ma się zająć nowym prezydenckim projektem nowelizacji ustawy o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji, którego pierwsze czytanie w Sejmie odbyło się w październiku 2017 roku.
Prezydent skierował do Sejmu projekt noweli pochodzącej z 2015 roku ustawy, który stwarza większe możliwości uzyskania takiego wsparcia. Zaproponował m.in. dwukrotne podniesienie minimum dochodowego umożliwiającego wnioskowanie o wsparcie. Teraz będzie to sytuacja, gdy koszty kredytów przekraczają 50 proc. dochodów (dotąd było 60 proc.) - realnie to ok. 1 tys. zł na osobę w rodzinie. Ponadto - zgodnie z projektem - zwiększona zostanie wysokość możliwego comiesięcznego wsparcia z 1,5 tys. do 2 tys. zł, wydłużony okres możliwego wsparcia z 18 do 36 miesięcy.
Według Szlachty decydujący jest fakt, że wobec nowego prezydenckiego projektu pojawiła się opinia rządu, poza tym nie stwarza on zbyt dużego obciążenia dla budżetu.
Myślę, że to szybko zrobimy - powiedział Szlachta.
W przyjętym stanowisku, podpisanym przez premiera Mateusza Morawieckiego, a datowanym na 9 lutego br. rząd stwierdza, że „pozytywnie ocenia projektowaną ustawę, zmierzającą do wypracowania mechanizmu udzielania pomocy kredytobiorcom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej, bez względu na walutę udzielonego kredytu”.
Projektodawcy trafnie uzasadniają konieczność wprowadzenia ustawowej regulacji zapewniającej pomoc osobom, które na skutek obiektywnych okoliczności nie są w stanie spłacać zaciągniętego kredytu mieszkaniowego - głosi stanowisko rządu.
Na podst. PAP