Nordea AB sprzedaje polskie spółki: bank, towarzystwo ubezpieczeń na życie i leasing PKO Bankowi Polskiemu
Nordea Bank Polska poinformował o sprzedaży polskich spółek należących do skandynawskiego koncernu finansowego. Spółki kupił PKO Bank Polski.
W komunikacje czytamy:
Dla uzyskania założonych celów finansowych i zgodnie ze strategią koncentracji na tych rynkach, na których bank może dostarczać najwyższą jakość obsługi klienta, jak również osiągnąć znaczący efekt skali w oparciu o wiodącą pozycję rynkową, Nordea zdecydowała się wycofać z bankowej i ubezpieczeniowej działalności operacyjnej w Polsce poprzez sprzedaż spółek Nordea Bank Polska SA, Nordea Finance Polska SA i Nordea Polska Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie SA PKO Bankowi Polskiemu za kwotę 694mln Euro[1].
- Udało nam się zbudować silną pozycję w Polsce w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Nasze wycofanie się z rynku uzasadnione jest zmianami strukturalnymi wszystkich zaangażowanych stron. Wpłynie to pozytywnie na osiągnięcie długoterminowych celów finansowych Nordea i pozwoli nam na dalszy rozwój działalności. Jednocześnie nasi klienci i pracownicy w Polsce staną się częścią wiodącego polskiego banku
– mówi Prezes i Dyrektor Generalny Grupy Nordea Christian Clausen.
Transakcja będzie miała pozytywny wpływ na poziom kapitałów i wyników skandynawskiej spółki. Ponadto przyczyni się do uzyskania odpowiedniego wskaźnika kapitałów podstawowych Core Tier 1 Grupy Nordea na poziomie ok. 50bps, z czego oczekuje się, że prawie połowa zrealizowana zostanie bezpośrednio po dokończeniu transakcji[2].
W ostatnich latach, w stosunku do banków działających w Polsce wzrosły wymagania w obszarze ładu korporacyjnego. Stosuje się też surowsze praktyki rynkowe. Przykładem niech będzie wymagany poziom co najmniej 25% akcji w wolnym obrocie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, podczas gdy Nordea Bank Polska posiada obecnie tylko 0,8% akcji w takim obrocie. Takie wymagania sprawiają, że realizacja jednolitego modelu biznesowego przez grupę Nordea, stosowanego przez tą grupę w pozostałych krajach, stawała się coraz trudniejsza. Jednocześnie wymagałaby sporych nakładów inwestycyjnych dla uzyskania odpowiedniej skali działania w obliczu spodziewanej w przyszłości konsolidacji polskiego sektora bankowego.
„Transakcja jest konsekwencją wdrażania strategii Grupy Nordea. Będziemy nadal dążyć do budowania banku relacji w przyszłości, opartego na stabilnych fundamentach. Jest to możliwe jedynie wtedy, gdy skoncentrujemy się na osiągnięciu najwyższych wskaźników zwrotu z kapitału, solidnej bazie kapitałowej i niskiego poziomu wyceny. Transakcja sprzedaży przyczyni się do realizacji planowanego osiągnięcia wysokiego poziomu rentowności we wszystkich obszarach, jednostkach i segmentach banku
- mówi Christian Clausen.
Transakcja ma zostać sfinalizowana w 2013 r. pod warunkiem uzyskania zgód instytucji nadzorczych. Do tego czasu obsługa klientów będzie prowadzona nadal przez Nordea Bank Polska jako część Grupy Nordea AB.
PKO Bank Polska S.A. ogłosi publiczne wezwanie do nabycia akcji Nordea Bank Polska S.A., zgodnie z regulacjami polskiego rynku kapitałowego.
W związku ze sprzedażą, począwszy od raportu finansowego za II kwartał 2013r., Grupa Nordea zaprezentuje w księgach rachunkowych działalność polskich spółek zależnych w kategorii rachunkowej „Działalność zaniechana”.
Centrum Operacyjne Nordea w Łodzi i Nordea PTE nie są objęte transakcją.
[1] Z czego ok. 5 mln EUR będzie dostępne dla mniejszościowych udziałowców Nordea Bank Polska S.A. Estymacja przy kursie PLN/EUR 4,08.
[2] Nordea przeprowadzi tymczasowy podział ryzyka i finansowania z niewielkim wpływem na rachunek zysków i strat na poziomie Grupy. Pozostała część korzyści na kapitał core tier 1 zostanie zrealizowana w momencie zaprzestania współdzielenia ryzyka i wsparcia finansowego. Zasadnicza część pozytywnego wpływu na kapitał wynika z uwolnienia aktywów ważonych ryzykiem w momencie zawarcia transakcji oraz późniejszego uwolnienia kapitału, który zostanie przeznaczony na przejściowe współdzielenie ryzyka i finansowanie