Zmiana w zamówieniach publicznych, ale nieprędko
Przepisy dyrektyw UE do 18 października tego roku nakazują państwom członkowskim wprowadzenie obowiązkowej komunikacji za pomocą internetu postępowań o udzielenie zamówień publicznych. Dla zamówień centralnych obowiązek ten istnieje od dnia 18 kwietnia 2017 r.
Przepisy z nowelizowane ustawą z dnia 22 czerwca 2016 r. i rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 czerwca 2017 r. wdrażają unijną dyrektywę w polskie prawo w zakresie zamówień publicznych. Od dnia 18 października 2018 r. unijna dyrektywa nakazuje wszczęcie i przeprowadzenie postępowania w sposób elektroniczny.
Dlatego budowana jest platforma e-Zamówienia, która dzięki zintegrowaniu z nią działalności Portali e-Usług będzie stanowiła kompleksowe rozwiązanie w zamówieniach publicznych. Pozwoli to na elektroniczne przeprowadzenie całego procesu udzielenia zamówienia publicznego oraz aktywny monitoring zarówno poszczególnych postępowań, jak i całego systemu zamówień publicznych.
Jak informuje Urząd Zamówień Publicznych, zakończono już wybór wykonawcy do budowy Platformy e-Zamówienia. Ministerstwo Cyfryzacji zawarło umowę z firmą Enterprise Services Polska Sp. z o.o. na zaprojektowanie, budowę i wdrożenie Platformy e-Zamówień wraz z usługą hostingu. UZP już wie, że nie zdąży na czas z projektem.
Urząd Zamówień Publicznych wspólnie z Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii opracowuje projekt regulacji prawnych, dzięki którym nastąpi przesunięcie w czasie elektronizacji zamówień w zakresie postępowań o udzielenie zamówienia publicznego o wartości poniżej progów UE. Projektowane zmiany zakładają przesunięcie obowiązku wprowadzenia w tych postępowaniach komunikacji przy użyciu środków komunikacji elektronicznej do końca 2019 r., tj. do czasu pełnego wdrożenia modelu docelowego zakładającego istnienie centralnej Platformy e-Zamówień, z którą zintegrowane są Portale e-Usług - podaje UZP w komunikacie.
Docelowo e-Zamówienia mają zwiększyć szanse na lepsze przygotowanie się wykonawców, w szczególności z sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw (MŚP), do elektronizacji zamówień, w tym dysponowania przez nich kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Jak diagnozuje UZP ma też zlikwidować problem braku chętnych w postępowaniach publicznych, ale jak twierdzi, spowodowany brakiem podpisu elektronicznego po stronie mniejszych wykonawców.
Urząd Zamówień Publicznych oświadczył, że będzie prowadził szeroko zakrojone działania informacyjno-edukacyjne na temat elektronizacji zamówień publicznych. Tym szerokim działaniem będzie założenie zakładki o e-Zamówieniach na stronie internetowej urzędu: www.uzp.gov.pl.
Urząd podaje też specjalny adres mailowy: [email protected], na który można kierować zapytania dotyczące elektronizacji zamówień publicznych.
mw