Noblista doktorem honoris causa UMK w Toruniu
Amerykański ekonomista i laureat Nagrody Nobla w tej dziedzinie prof. Robert Franklin Engle otrzymał w poniedziałek tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wizyta gościa z UMK uświetniła obchody 50-lecia Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania
18 czerwca odbyły się kulminacyjne obchody jubileuszu 50-lecia Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Podczas uroczystości prezydent Torunia Michał Zaleski mówił, że środowisko Wydziału Ekonomicznego zasługuje na słowa najwyższego uznania w macierzystym mieście. Gdyby nie ten wydział i jego oddziaływanie na znakomite i wyjątkowe tworzenie kadry zarządzania i ekonomii w naszym mieście, rozwój Torunia byłby dużo słabszy - dodał Zaleski.
Jednym z najważniejszych punktów uroczystości 50-lecia Wydziału UMK było wręczenie tytułu doktora honoris causa prof. Robertowi Franklinowi Engle’owi - laureatowi Nagrody Nobla w 2003 roku (przyznanej mu wraz z Brytyjczykiem C.W.J. Grangerem).
Engle urodził się w 1942 roku w Syracuse. Jest profesorem Stern School of Business Uniwersytetu Nowojorskiego. Nagrodę Nobla otrzymał za „metody analizowania ekonomicznych szeregów czasowych ze zmiennymi w czasie wahaniami (ARCH)”. Jego działalność naukowa związana jest z tworzeniem modeli ekonometrycznych, które pozwalają na prognozowanie stóp procentowych czy kursów walut. Z jego pracy korzystają m.in. analitycy finansowi, gdy szacują ryzyko, jakim obciążone są papiery wartościowe.
Uczelnie wyższe są ważnym miejscem w naszym społeczeństwie, ponieważ tutaj szkolimy studentów, uczymy ich tego, co wiemy, ale także tutaj zgłębiamy wiedzę. Tutaj uczymy się rzeczy ważnych, które przyczyniają się do poprawy jakości naszego życia - powiedział w Toruniu Engle. Bardzo dziękował za wyróżnienie i podkreślał, że jest z niego dumny.
Historia Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania sięga 1968 roku, kiedy to powołano na UMK Instytut Ekonomiczny, który w wydział został przekształcony w 1976 roku. Obecnie znajduje się on w ścisłej czołówce polskich jednostek prowadzących kierunki ekonomiczne. Zapewnia wysoki poziom kształcenia studentów oraz badań naukowych. Swoją siedzibę mieści w miasteczku akademickim na Bielanach w Collegium Jana Pawła II.
Jubileuszowi towarzyszą debaty i konferencje poświęcone ważnym problemom gospodarki Polski i świata, zjazd absolwentów wydziału, a także odsłonięcie tablicy Audytorium Prof. dr. hab. Jerzego Tomali, zmarłego w 2017 r. współtwórcy Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK.
PAP, mw