Chiny rozpoczęły z UE winną wojnę
Chiny wszczęły w poniedziałek dochodzenie antydumpingowe w sprawie dotowania produkcji win w UE i ich sprzedaż po dumpingowej cenie na chińskim rynku. Dochodzenie jest odpowiedzią na karne cła, nałożone przez Komisję Europejską na chińskie panele słoneczne.
Chińskie ministerstwo handlu podało na swojej stronie internetowej, że wszczęło dochodzenie na podstawie skargi złożonej przez chińskich producentów wina. Według ministerstwa dochodzenie prowadzone będzie w zgodzie z chińskim prawem i przepisami spełniającymi normy wyznaczone przez Światową Organizację Handlu (WTO).
"Komisja Europejska jest rozczarowana tym krokiem Chin i przeanalizuje szczegółowo, czy sprawa ta jest zgodna z zasadami WTO" - oświadczył w poniedziałek rzecznik KE ds. handlu John Clancy.
Przedstawiciele unijni sugerowali wcześniej, że chińskie dochodzenie jest odpowiedzią Chin na nałożenie karnych ceł na panele solarne. Komisarz UE ds. handlu Karel De Gucht w zeszłym miesiącu wyraził nadzieję, że porozumienie w sprawie paneli słonecznych pomoże w rozwiązaniu sporu o wino. Unijni urzędnicy zaprzeczają, by UE stosowało dumping win w Chinach lub subsydiowało jego eksport.
Chiny są obecnie największym na świecie importerem win bordoskich, których konsumpcja tylko w 2011 roku wzrosła w państwie środka o 110 proc.
Karne cła nałożone w czerwcu na panele słoneczne mają przeciwdziałać dumpingowi ze strony Chin i wywrzeć na Pekin presję w negocjacjach. Przez pierwsze dwa miesiące (od czerwca) wynoszą 11,8 proc. ceny towaru, a po 6 sierpnia - jeśli nie dojdzie do polubownego rozwiązania sporu - stawka ta wzrośnie do 47,6 proc.
Według szacunków KE ceny paneli sprowadzanych do Europy z Chin powinny być średnio o 88 proc. wyższe, żeby nie można było mówić o dumpingu. Obecne ceny - w opinii KE - bardzo szkodzą europejskim firmom branży solarnej i są zagrożeniem dla 25 tys. miejsc pracy.
Spory handlowe między Chinami i UE stają się coraz częstsze wraz z zacieśnianiem się więzów handlowych. UE rozpoczęła niedawno dochodzenie w sprawie domniemanego dumpingu przez chińskich producentów kamienia wykorzystywanego na blaty i płytki; zapowiedziała też, że jest gotowa wszcząć dochodzenie w sprawie antykonkurencyjnego zachowania chińskich producentów przenośnych urządzeń telekomunikacyjnych.
UE jest najważniejszym chińskim partnerem handlowym, podczas gdy dla UE Chiny są drugim po Stanach Zjednoczonych. Chiński eksport towarów do bloku 27 państw członkowskich wyniósł 290 mld euro (376 mld dolarów) w zeszłym roku, podczas gdy europejski eksport do Chin 144 mld.
(PAP)