Hiszpańska obława na mafię
Hiszpańska policja zatrzymała na terenie całego kraju ponad 130 osób powiązanych z ormiańską mafią. Do piątkowego popołudnia zarzuty usłyszało ponad 50 członków grupy przestępczej.
Jak poinformowały władze Komendy Głównej Policji w Madrycie, w operacji prowadzonej pod kryptonimem „Kus-Napols” ujęto łącznie 132 osoby, w tym głównych przywódców ormiańskiej mafii.
„Siedmiu z nich ma wytatuowane gwiazdy i zajmuje najwyższą pozycję w hierarchii grupy przestępczej” - ujawniło źródło policyjne.
W zakończonej w piątek operacji rozbicia grupy wzięli udział funkcjonariusze krajowej policji (Policia Nacional), żandarmerii (Guardia Civil), katalońskiej policji (Mossos d’Esquadra), służby antyterrorystyczne, a także funkcjonariusze Interpolu i Europolu.
Ponad pięćdziesięciu aresztowanym członkom mafii postawiono m.in. zarzuty handlu bronią, narkotykami i przemytu, a także oskarżono ich o korupcję, pranie brudnych pieniędzy, wymuszenia oraz okradanie mieszkań. Kilku zatrzymanych usłyszało dodatkowo zarzuty próby morderstwa, a także udziału w nielegalnych zakładach.
„Mafia zajmowała się obrotem różnego rodzaju przedmiotami. Funkcjonowanie jej struktur opierało się na trzystopniowej hierarchii, która była w stanie przeniknąć nawet do hiszpańskiej administracji publicznej” - poinformował komisarz Brygady ds. Przestępczości Zorganizowanej Marcos Frias.
Ze śledztwa wynika, że ormiańska mafia działająca w Hiszpanii zdołała skorumpować nie tylko niektórych urzędników, ale również kilku sędziów. Przypadki te dotyczą m.in. miasta Levante.
Według inspektorów grupa Ormian działająca na terytorium Hiszpanii była jedną z najsilniejszych organizacji przestępczych w tym kraju, a jej rozbicie „było bezprecedensowe”.
Na istnienie silnie zhierarchizowanej grupy mafijnej z Armenii hiszpańska policja natrafiła krótko po morderstwie dwóch Gruzinów w styczniu 2016 r. w miejscowości Tarrasa w Katalonii.
W trakcie dochodzenia udało się ustalić, że ormiańska mafia działała wcześniej w strukturach gruzińskiej grupy kryminalnej. W 2012 r. pochodzący z Armenii przestępcy postanowili się usamodzielnić i przejąć część terenu kontrolowanego dotychczas przez Gruzinów.
„Z rywalizacją obu tych mafii miało związek zatrzymanie trzech obywateli Armenii 1 listopada 2017 r. Ujęte wówczas osoby, przy których znaleziono broń, zostały zatrzymane krótko przed wykonaniem wyroku na członkach konkurencyjnej grupy” - ujawniło policyjne źródło.
PAP/ as/