Nie będzie podwyżek dla zarządu PKN Orlen
Zwyczajne Walne Zgromadzenie PKN Orlen nie zgodziło się we wtorek na zwiększenie wynagrodzenia prezesa i pozostałych członków zarządu spółki.
Podczas posiedzenia 26 czerwca akcjonariusz PKO BP Bankowy Otwarty Fundusz Emerytalny zgłosił projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały nr 4 Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia z 24 stycznia 2017 roku.
Zaproponowano w niej zmiany w ust. 2 pkt a) i pkt b) i nadając następujące brzmienie:
Kwota miesięcznego wynagrodzenia stałego członków zarządu zostanie określona kwotowo przez Radę Nadzorczą, z zastrzeżeniem, że wynagrodzenie stałe prezesa zarządu zostanie ustalone w przedziale kwotowym mieszczącym się od 15 do 30-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale roku poprzedniego, ogłoszonego przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, a także wynagrodzenie stałe pozostałych członków zarządu zostanie ustalone w przedziale kwotowym mieszczącym się od 15 do 30-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale roku poprzedniego, ogłoszonego przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego - czytamy.
Ponadto zaproponowano, że Rada Nadzorcza może zawrzeć z członkiem zarządu umowę o zakazie konkurencji obowiązującym po ustaniu stosunku będącego podstawą pełnienia funkcji, przy czym może być ona zawarta jedynie w przypadku pełnienia funkcji przez członka zarządu przez okres co najmniej trzech miesięcy, a wysokość odszkodowania za każdy miesiąc obowiązywania zakazu konkurencji nie może przekraczać 100 proc. stałego wynagrodzenia określonego w niniejszej uchwale.
ZWZ PKN Orlen podczas wtorkowego posiedzenia nie przyjęło tej uchwały.
Prezesem PKN Orlen jest Daniel Obajtek, oprócz niego, w zarządzie zasiadają: Zbigniew Leszczyński, Wiesław Protasewicz, Józef Węgrecki oraz Patrycja Klarecka.
Grupa Orlen jest największym w Polsce producentem i dystrybutorem produktów naftowych i petrochemicznych. Zajmuje się przerobem ropy naftowej na takie produkty jak: benzyny bezołowiowe, olej napędowy, olej opałowy, paliwo lotnicze, tworzywa sztuczne i wyroby petrochemiczne. Grupa prowadzi także poszukiwania, rozpoznawanie i wydobycie węglowodorów oraz wytwarza, prowadzi dystrybucję i obrót energią elektryczną i cieplną. Rafinerie należące do grupy PKN Orlen (w Płocku, Trzebini, Jedliczu) posiadają ok. 70 proc. zdolności przerobowych polskich rafinerii. Firma posiada największą w Europie Centralnej sieć stacji paliw zlokalizowanych w Polsce, Niemczech, Czechach i na Litwie.
Według danych PKN Orlen Skarb Państwa ma tam 27,52 proc. akcji, Nationale Nederlanden OFE – 7,01 proc., Aviva OFE - 6,62 proc., a pozostali akcjonariusze, w tym instytucjonalni i indywidualni - 58,85 proc. akcji.
Na podst. PAP