Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Program "dobrowolnych odejść" pracowników z Huty Częstochowa przedłużony do końca lipca

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 10 lipca 2013, 13:13

  • 0
  • Powiększ tekst

Do końca lipca przedłużono program dobrowolnych odejść z ISD Huta Częstochowa - poinformował dziś rzecznik grupy ISD Polska Jacek Łęski. Dotąd program wybrało ponad 900 z 1,5 tys. osób, które docelowo mają być zwolnione z zakładu.

"Program dobrowolnych odejść został przedłużony do końca lipca. Osoby, które zdecydują się w tym czasie przystąpić do programu otrzymają odprawy w wysokości 16 pensji plus jedną za sierpień - miesiąc, w którym zostaną zwolnione z obowiązku świadczenia pracy" - powiedział Łęski. Dodał, że rozpoczęły się również negocjacje ze związkami zawodowymi w "sprawie zmian w pakiecie socjalnym". "Chodzi o to, by wprowadzić zmiany, które dawałyby zakładowi pracy możliwość zwolnienia osób, dla których nie ma pracy. Obecnie nie ma w ogóle takiej możliwości. Pakiet socjalny gwarantuje zatrudnienie" - powiedział Łęski. Zwalniany - jak poinformował rzecznik - miałby otrzymać dziesięć pensji.

Szef częstochowskiej "Solidarności" Mirosław Kowalik powiedział, że pakiet gwarancji pracowniczych obowiązuje od października 2005 roku. Wyjaśnił, że w przypadku gdy dojdzie do rozwiązania umowy o pracę z przyczyn pracodawcy, to pracownikowi należy się podwójne wynagrodzenie do końca obowiązywania tego pakietu, czyli do października 2015 roku.  Kowalik dodał, że program dobrowolnych odejść nie był pierwszą zmianą w pakiecie, a o propozycji wprowadzenia kolejnych zmian nie słyszał. "W przyszłym tygodniu będziemy rozmawiać o zwiększeniu środków dla urzędu pracy. Trzeba pomóc osobom, które zostaną bez pracy, ponieważ ogromnym problemem w tym regionie (powiat częstochowski) jest rosnące bezrobocie" - powiedział Kowalik.   

ISD Huta Częstochowa zatrudnia ok. 3050 osób. Docelowo planuje zredukować zatrudnienie o 1,5 tys. osób. Rozmowy nt. odpraw i dobrowolnych odejść rozpoczęły się w maju. Osobie, która przystąpiła do programu, proponowano trzy pensje plus szesnaście pensji za rozwiązanie umowy przed gwarantowanym okresem zatrudnienia, wynikającym z pakietu socjalnego. Oferta była skierowana do pracowników, którzy decyzję o odejściu podjęli w ciągu tygodnia od spotkania. Późniejsza decyzja miała oznaczać zmniejszenie oferty do 14 pensji.

Ukraińska grupa ISD przejęła częstochowską hutę osiem lat temu. Podpisano wówczas pakiet dający załodze 10-letnią gwarancję zatrudnienia. Dotychczas huta, mimo pogarszającej się sytuacji rynkowej, nie redukowała liczby pracowników. Nawet gdy pozbywano się poszczególnych segmentów działalności, część załogi, której nie przejął nowy inwestor, pozostawała w hucie. Po prywatyzacji huty, ukraiński inwestor zainwestował w nią ponad 400 mln zł. W międzyczasie jednak - jak argumentowali pod koniec kwietnia przedstawiciele ISD - zmienił się światowy rynek stali.

(PAP)

ktp/ drag/

Powiązane tematy

Komentarze