Jest 94 mln euro na poprawę infrastruktury gazowej
Komisja Europejska poinformowała w środę o przeznaczeniu ponad 94 mln euro na dwa projekty mające poprawić infrastrukturę gazową i sieci wodno-kanalizacyjne w Polsce.
Chodzi o dofinansowanie do gazociągu Pogórska Wola-Tworzeń, a także modernizację i rozbudowę sieci wodno-kanalizacyjnej w aglomeracji Radomia.
Na ten pierwszy projekt przeznaczone zostanie 51 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Gazociąg będzie częścią korytarza gazowego Północ-Południe. KE podkreśla, że jest on przedmiotem wspólnego zainteresowania w zakresie transeuropejskiej infrastruktury energetycznej. Na różne odcinki korytarza przeznaczono w okresie programowania 2014-2020 około 472 mln euro z funduszy polityki spójności.
Gazociąg ten, dofinansowany ze środków europejskich, będzie kolejną cegiełką w budowie europejskiego rynku energii i kolejnym elementem zapewnienia Polsce bezpiecznych dostaw zrównoważonej energii po przystępnych kosztach - podkreśliła w komunikacie unijna komisarz ds. polityki regionalnej Corina Cretu.
Gazociąg będzie przebiegał przez obszar trzech województw: śląskiego, małopolskiego i świętokrzyskiego. Jego długość wyniesie 168 km. Będzie częścią korytarza, który docelowo połączy terminal LNG w Świnoujściu z planowanym chorwackim terminalem Adria na wyspie Krk.
Z kolei na modernizację i rozbudowę sieci wodno-kanalizacyjnej w aglomeracji Radomia przeznaczone zostanie 43 mln euro z Funduszu Spójności. Zakończenie budowy tej sieci przewidziano na 2022 rok. Wówczas 7 tys. mieszkańców uzyska dostęp do nowoczesnej sieci wodociągowej, a zmodernizowany system odprowadzania i oczyszczania ścieków obsłuży 15 tys. osób.
Po raz kolejny polityka spójności przynosi namacalne korzyści: projekt ten przyczyni się do poprawy jakości życia obywateli Polski, zapewniając im dostawy wody lepszej jakości - podkreśliła Cretu.
PAP SzSz