Polski Kompas 2018: Michał Mierzejewski uhonorowany
Polski Kompas to wydawnictwo, przygotowywane przez dziennikarzy Grupy Medialnej Fratria. Jednocześnie są to także nagrody, przyznawane przez kolegium redakcyjne Gazety Bankowej i Grupę Medialną Fratria.
Laureatem nagrody Polskiego Kompasu 2018, przyznanej przez Kolegium Redakcyjne „Gazety Bankowej” i Grupę Medialną Fratria, został Michał Mierzejewski, dyrektor zarządzający Philip Morris Polska i Kraje Bałtyckie. Jest to nagroda za udaną współpracę z polskimi jednostkami badawczo-naukowymi w zakresie opracowania i oceny naukowej produktów bezdymnych oraz konsekwencję w inwestowaniu w Polsce – także w polskich plantatorów i polskich menedżerów w strukturach międzynarodowego koncernu.
Wyobraźcie sobie państwo, że światowy lider w produkcji wyrobów tytoniowych ogłasza pewnego dnia, że za kilka lat nikt nie będzie już palił papierosów. Co więcej, w porozumieniu z instytucjami badawczymi opracowuje nowy produkt, który wprowadza na rynek przekonany, że to właśnie innowacyjna alternatywa zmieni przyzwyczajenia konsumentów. Na czele tej rewolucji stoi Polak. A wspierają go polscy menedżerowie, którzy działają we wszystkich niemal obszarach działalności tego globalnego producenta. Na naszych oczach zmienia się polityka wielkiego koncernu, a udział w tym mają właśnie polscy menedżerowie i naukowcy – powiedział Maciej Wośko, redaktor naczelny „Gazety Bankowej”.
Dzięki temu, że pracujemy w firmie Phillip Morris, ja i kilku kolegów, w tym dwóch w zarządzie globalnym firmy, to w Polsce jest największa fabryka papierosów na świecie, produkująca głównie na eksport. Ta fabryka zaopatruje się u polskich plantatorów. Badania nowych rozwiązań były robione przez polskich naukowców, a linie technologiczne byłoby robione przez polskie małe i średnie firmy. Nieważne, gdzie się pracuje, bo jeśli tylko się chce, to można godnie reprezentować i wspierać Polskę – powiedział Michał Mierzejewski, przyjmując nagrodę.
Polski Kompas, przygotowany przez dziennikarzy Grupy Medialnej Fratria” w roku, w którym obchodzimy w Polsce 100-lecie odzyskania niepodległości, to wyjątkowe wydawnictwo. Oto na 400 stronach o najistotniejszych wydarzeniach ostatnich stu lat i najważniejszych trendach na kolejne stulecie zgodzili się napisać prezydent, premier, wicepremierzy, marszałek senatu, prezes Narodowego Banku Polskiego, prezesi spółek skarbu państwa, narodowych czempionów (to sformułowanie padać będzie na tej sali dziś wieczorem jeszcze kilkakrotnie), profesorowie ekonomii, członkowie Rady Polityki Pieniężnej, szefowie najważniejszych instytucji finansowych w kraju od GPW, przez KNF, BFG, UOKiK, PFR, ARP, PAIH, a także 38 prezesów, wiceprezesów i szefów rad nadzorczych największych polskich firm państwowych i prywatnych, w tym 9 prezesów i wiceprezesów banków i firm ubezpieczeniowych.