Informacje

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

Do końca sierpnia rząd przedstawi plan dla zbrojeniówki

Polska Agencja Prasowa

  • Opublikowano: 24 lipca 2013, 07:03

    Aktualizacja: 24 lipca 2013, 11:25

  • Powiększ tekst

Do końca sierpnia rząd ma poznać projekt konsolidacji zbrojeniówki. MSP skłania się ku temu, by firmy zintegrować wokół Polskiego Holdingu Obronnego (PHO), lecz przy zachowaniu "indywidualnych wartości" spółek - poinformował we wtorek wiceminister SP Rafał Baniak.

"Naszym celem jest zbudowanie mocnej grupy, takiego narodowego czempiona sektora obronnego. Ale z racji tego, że jest to przemysł drażliwy, w którym decyzje właścicielskie powinny uwzględniać specyfikę tego sektora, przedmiot działalności i znaczenie w systemie obronnym państwa, ważne jest osiągnięcie porozumienia społecznego wśród załóg konsolidowanych przedsiębiorstw i społeczności lokalnych" - powiedział na posiedzeniu sejmowej komisji Skarbu Państwa.

Jak poinformował, dialog w sprawie konsolidacji prowadzony między MSP, MON i spółkami przemysłu obronnego ma zakończyć się przedłożeniem rządowi do końca sierpnia finalnej propozycji. "To jest ustalenie ministra obrony narodowej i ministra Skarbu Państwa, żeby ze wspólną koncepcją trafić na Radę Ministrów w tym terminie" - wyjaśniał Baniak.

Dodał, że MSP i MON zgadzają się, by konsolidacji podlegały również wojskowe przedsiębiorstwa remontowo-produkcyjne (nadzorowane przez MON). "Ta kwestia powinna być drugim etapem kończonej konsolidacji" - powiedział Baniak.

Również wiceszef MON Waldemar Skrzypczak deklarował, że jego resort jest za integracją zbrojeniówki. "MON stoi na stanowisku, że konsolidacja jest konieczna, jednak uważamy, że powinna ona, po pierwsze, zapewnić optymalizację interesów systemu bezpieczeństwa państwa, a po drugie - interesów podmiotów konsolidowanych" - powiedział.

Posłowie PiS i SLD domagali się od przedstawicieli rządu informacji o preferowanym kierunku zmian w zbrojeniówce.

"Pojawiały się różnego rodzaju warianty, opcje, łącznie z tym, że rozważaliśmy możliwość powołania nowego podmiotu. Dzisiaj skłaniamy się ku temu, żeby tym podmiotem integrującym w wymiarze technicznym był dawny Bumar, dzisiejszy Polski Holding Obronny" - odpowiedział Baniak. Zapewniał też, że wzrośnie rola Huty Stalowa Wola, która według koncepcji MSP ma stanąć na czele dywizji lądowej PHO.

"Dzisiaj skłaniamy się ku konsolidacji w oparciu o PHO, natomiast przy zachowaniu indywidualnych wartości poszczególnych przedsiębiorstw polskiego przemysłu obronnego" - zaznaczył wiceminister skarbu.

Pod koniec stycznia rząd zlecił zespołowi przedstawicieli resortów skarbu, gospodarki i obrony, by do końca marca przygotował warianty konsolidacji zbrojeniówki. Dotychczasowy program restrukturyzacji przemysłu zbrojeniowego dotyczył lat 2007-12 i zakładał konsolidację przedsiębiorstw zbrojeniowych wokół Grupy Bumar. Z czasem koncepcja napotkała sprzeciw pracowników i władz niektórych zakładów, w tym Huty Stalowa Wola i wojskowych przedsiębiorstwremontowo-produkcyjnych (WPRP), obawiających się włączenia do grupy przeżywającej trudności finansowe.

W 2011 r. pracownicy zakładów produkujących i remontujących wojskowy sprzęt zaproponowali, by rozważyć konsolidację tych firm w jedną grupę kapitałową, jednak bez włączania do Grupy Bumar. Rozważenie celowości takiej fuzji rekomendowała też sejmowa komisja obrony. Związki zawodowe z wojskowych przedsiębiorstw remontowo-produkcyjnych protestowały przeciw włączeniu do Bumaru, za utworzeniem jednego koncernu opowiedziały się natomiast Sekcja Krajowa Przemysłu Zbrojeniowego "S" i należący do OPZZ Związek Zawodowy Przemysłu Elektromaszynowego.

W styczniu br. pojawił się pomysł konsolidacji zbrojeniówki nie wokół jednego, lecz dwóch podmiotów: obok Grupy Bumar miałby powstać koncern pancerno-artyleryjski zawiązany wokół Huty Stalowa Wola i z udziałem tych firm Grupy Bumar, które specjalizują się w produkcji broni pancernej.

Pod koniec października ub.roku premier zapowiedział, że plan włączenia HSW do Bumaru będzie jeszcze analizowany.

Pod koniec maja w miejsce Grupy Bumar powstał Polski Holding Obronny. Wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński zapowiedział kontynuację konsolidacji zbrojeniówki. Prezes PHO Krzysztof Krystowski, pytany, czy do Holdingu wejdą kolejne państwowe zakłady, także te, które opierały się przed włączeniem do Grupy Bumar, odpowiedział, że zależy to od decyzji rządu, a konsolidacja jest niezbędna, by krajowy przemysł sprostał światowej konkurencji. Podkreślił, że grupa Bumar w 2012 r. po raz pierwszy od lat osiągnęła dodatni wynik finansowy.

Polski Holding Obronny tworzy - jak poprzednio Grupę Bumar - 40 spółek zatrudniających ok. 10 tys. osób. Kilka tysięcy osób zatrudniają WPRP; HSW ma 800 pracowników.

(PAP)

 

 

--------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------

Do nabycia wSklepiku.pl!

"Polska Broń Pancerna w 1939 Roku"

autor:Rajmund Szubański

Nowe, poprawione i wzbogacone o nieznane fakty wydanie jedynej monografii poświęconej przygotowaniom polskiej broni pancernej do wojny oraz walkom jej oddziałów w kampanii wrześniowej II wojny światowej. Książka ukazuje mało znany problem w szerszym przekroju - od powstania, miejsca i znaczenia oddziałów pancernych w siłach zbrojnych II Rzeczypospolitej, poglądów na ich taktyczne zastosowanie i strukturę, postęp organizacyjny i techniczny, aż po mobilizacje, wymarsz z garnizonów i działania na polu walki.

 

 

 

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych