Nadal brakuje wykwalifikowanych pracowników
Ogólny wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej wyniósł w grudniu 107,6, co oznacza, że spadł w porównaniu do listopada tego roku, kiedy to wynosił 108,1, ale wyższym niż rok temu w grudniu (105,6) – podaje GUS. We wszystkich prezentowanych rodzajach działalności najbardziej odczuwane są trudności związane z kosztami zatrudnienia.
Jak informuje Urząd, wskaźnik ten od marca 2017 r. przyjmuje wartości powyżej średniej długookresowej. Wartość składowej - odnoszącej się do budownictwa oraz handlu detalicznego - w grudniu osiągnął poziom wyższy niż w listopadzie. Wskaźnik ufności w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na dodatnim poziomie, choć niższym niż w listopadzie 2018 r., a w budownictwie jest na poziomie dodatnim, nieco wyższym od notowanego w listopadzie.
W porównaniu z grudniem ub.r. najbardziej wzrasta znaczenie bariery związanej z niedoborem wykwalifikowanych pracowników w usługach oraz niedoborem pracowników w handlu detalicznym, a także kosztami materiałów w budownictwie. Rzadziej niż w analogicznym miesiącu ub.r. w usługach sygnalizowane są problemy wynikające ze zbyt dużej konkurencji firm krajowych i zagranicznych, a w budownictwie i handlu detalicznym – zbyt dużej konkurencji na rynku. Firmy usługowe i handlu detalicznego rzadziej niż w grudniu 2017 r. odczuwają barierę niedostatecznego popytu – czytamy w komunikacie.