Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Banki oczekują złagodzenia polityki kredytowej

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 5 sierpnia 2013, 11:21

  • 0
  • Powiększ tekst

Banki oczekują w III kwartale 2013 roku w segmencie kredytów konsumpcyjnych istotnego złagodzenia polityki kredytowej i wzrostu popytu na te kredyty, natomiast w segmencie kredytów mieszkaniowych niewielkiego złagodzenia polityki kredytowej i niewielkiego wzrostu  popytu - wynika z ankiety NBP.

NBP podał, że w II kwartale, porównaniu z poprzednim kwartałem, zmniejszył się odsetek banków, które zaostrzały warunki udzielania kredytów dla przedsiębiorstw. Po raz pierwszy od roku banki złagodziły w ujęciu netto warunki kredytowe w zakresie maksymalnego okresu kredytowania i pozaodsetkowych kosztów tych kredytów.

Z ankiety NBP wynika, że zdecydowana większość banków nie przewiduje zmian polityki kredytowej wobec przedsiębiorstw w III kwartale, a zaostrzenie polityki kredytowej o nieznacznej skali zadeklarowały pojedyncze banki. W III kwartale banki oczekują niewielkiego wzrostu popytu w segmencie kredytów dla dużych przedsiębiorstw. W opinii banków popyt w segmencie kredytów dla małych i średnich przedsiębiorstw nie ulegnie istotnym zmianom w nadchodzącym kwartale.

NBP podał, że banki, podobnie jak w poprzednich kwartałach, podwyższały w II kwartale marże na kredytach mieszkaniowych i odczuły wzrost popytu na te kredyty.

W ujęciu netto banki przewidują złagodzenie polityki kredytowej w III kwartale. Większość banków nie planuje jednak zmian w tym zakresie. Ankietowane banki oczekują niewielkiego wzrostu popytu na kredyty mieszkaniowe w III kwartale 2013 r., jednocześnie większość z nich nie spodziewa się żadnych zmian popytu.

Z ankiety NBP wynika, że niemal połowa banków złagodziła kryteria udzielania kredytów konsumpcyjnych w II kwartale 2013 r. Największy odsetek banków podwyższył maksymalną kwotę oferowanych kredytów, a jednocześnie banki dokonały obniżki marż. Wydłużenie maksymalnego okresu kredytowania zadeklarowało około 16 proc. banków.

Złagodzenie polityki kredytowej w obszarze tych kredytów wynikało przede wszystkim z czynników nieuwzględnionych w ankiecie, do których banki zaliczyły nowelizację Rekomendacji T.

Banki przewidują w III kwartale 2013 r. dalsze istotne złagodzenie polityki kredytowej w zakresie kredytów konsumpcyjnych. Wzrostu popytu na kredyty konsumpcyjne w nadchodzącym kwartale oczekuje niemal jedna trzecia ankietowanych banków, a jednocześnie około połowa ogółu banków nie spodziewa się żadnych zmian w tym zakresie.

(PAP)

seb/ jtt/ mki/

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze