Portugalia: grzywny za korupcję dot. złotych wiz
Sąd w Lizbonie skazał trzy osoby na kary 1500 euro grzywny lub 4,5 lat więzienia w zawieszeniu w związku z aferą korupcyjną dotyczącą wydawania złotych wiz, umożliwiających osobom spoza UE rezydowanie w Portugalii i swobodne podróże po strefie Schengen.
Skazani to były dyrektor portugalskiego Instytutu Rejestrów i Notariatu (IRN) Antonio Figueiredo, a także dwaj chińscy przedsiębiorcy. Urzędnik skazany został na 4,5 roku więzienia w zawieszeniu, a inwestorzy z Chin na grzywny w wysokości 1500 euro.
Najbardziej znani w gronie oskarżonych, wśród których było 17 osób i 4 firmy, to były szef portugalskiego MSW Miguel Macedo oraz były dyrektor Urzędu ds. Obcokrajowców i Granic (SEF) Manuel Palos.
W orzeczeniu Macedo i Palos zostali oczyszczeni z zarzutów przynależności do siatki korupcyjnej ułatwiającej wydawanie złotych wiz.
Uniewinniony były minister był oskarżony też o nadużywanie swoich uprawnień i wykorzystywanie wpływów w celu wspierania grupy chińskich przedsiębiorców ubiegających się o te dokumenty. Z kolei Palosa uniewinniono od zarzutów pasywnej korupcji oraz nadużywania swoich uprawnień jako szefa instytucji wydającej złote wizy.
Sprawa prowadzona była od 2015 r.
Złote wizy wprowadzono w Portugalii pod koniec 2012 r. Warunkiem ich otrzymania jest zainwestowanie w tym kraju 1 mln euro, nabycie nieruchomości za co najmniej 500 tys. euro lub stworzenie 30 miejsc pracy. W 2016 r. przywilej ten poszerzono o osoby, które nabyły i wyremontowały za co najmniej 350 tys. euro ponad 30-letnią nieruchomość usytuowaną na terenie miejskim.
Według szacunków władz w Lizbonie dzięki złotym wizom dla obywateli państw spoza UE do Portugalii trafiły już ponad 4 mld euro. Łącznie wystawiono ponad 6000 takich dokumentów.
Większość środków, które napłynęły do Portugalii dzięki złotym wizom, pochodzi z Chińskiej Republiki Ludowej. Szacuje się, że obywatele tego kraju mają ponad 90 proc. udziałów wśród wszystkich nabywców emitowanych przez Lizbonę złotych wiz.
PAP SzSZ