Informacje

Fot. Fratria
Fot. Fratria

Będzie podwyżka składki na UE! Ma ona zasypać dziurę w budżecie po Brexicie

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 7 sierpnia 2017, 11:11

  • Powiększ tekst

Komisarz UE ds. budżetowych Guenther Oettinger powiedział, że w budżecie UE po Brexicie zabraknie 10-12 mld euro rocznie. Tę dziurę – jego zdaniem – trzeba będzie zasypać m.in. dzięki wyższym składkom pozostałych państw członkowskich

Komisarz UE ds. budżetowych Guenther Oettinger powiedział w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Bild" w poniedziałek, że Wielka Brytania pomimo Brexitu będzie musiała współfinansować co najmniej do 2020 roku długoterminowe projekty unijne

Brytyjczycy będą musieli po wyjściu z UE w 2019 roku nadal płacić na długoterminowe pogramy, które były uzgodnione przed decyzją o Brexicie. Są do tego zobligowani. Londyn będzie musiał przekazywać do Brukseli pieniądze co najmniej do 2020 roku - powiedział Oettinger.

Niemiecki polityk przyznał, że "w dłuższej perspektywie" w budżecie Unii zabraknie 10-12 mld euro rocznie.

Wychodzę z założenia, że ubytek wpłat brytyjskich zostanie zrekompensowany dzięki oszczędnościom i wyższym składkom pozostałych członków UE - powiedział komisarz.

Na Niemcy przypadłaby jego zdaniem podwyżka w "dającej się ogarnąć wzrokiem" wysokości kilku miliardów euro. Roczny budżet UE wynosi 155 mld euro.

Oettinger zapowiedział likwidację wszystkich rabatów wprowadzonych kilkadziesiąt lat temu w związku z żądaniami Wielkiej Brytanii.

Gdy „przyczyna wszystkich rabatów” w związku z Brexitem zniknie, będą musiały zostać zlikwidowane wszystkie inne rabaty - wyjaśnił.

Pozwoli to jego zdaniem na uproszczenie procedur administracyjnych i zakończy spory podczas negocjacji budżetowych.

Tzw. rabat brytyjski w 2015 roku wyniósł nieco ponad 6 mld euro. Obniżenie składki wpłacanej przez Wielką Brytanię do budżetu Wspólnoty wywalczyła w 1984 ówczesna brytyjska premier Margaret Thatcher. Redukcja składki miała rekompensować Brytyjczykom niewielkie korzyści, jakie uzyskują oni ze wspólnej polityki rolnej.

PAP, MS

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.