Rynki wschodzące znajdują się w gorszej sytuacji
Lipcowy odczyt wskaźnika aktywności gospodarczej dla krajów rynków wschodzących ukształtował się na poziomie poniżej 50 pkt, co wskazuje na pogorszenie się sytuacji gospodarczej w tych krajach - podał bank HSBC dziś w komunikacie.
Z opublikowanych przez HSBC i Markit Economics danych wynika, że wskaźnik rynków wschodzących (EMI) kalkulowany na bazie danych PMI z 16 gospodarek rozwijających się, w tym z Polski, ukształtował się w lipcu na poziomie 49,4 (wobec 50,6 w czerwcu).
Zgodnie z komentarzem HSBC to pierwszy odczyt tego wskaźnika poniżej 50 punktów (granicy oddzielającej obszar rozwoju od obszaru spadków) od kwietnia 2009 roku oraz najsłabszy pokryzysowy wynik. Według banku wskazuje on na pogorszenie sytuacji gospodarczej na rynkach wschodzących.
"Rynki wschodzące nie odczuwają jeszcze pozytywnego wpływu poprawy popytu w USA, Europie i Japonii. W lipcu producenci z tych rynków doświadczyli spadku nowych zamówień eksportowych czwarty miesiąc z rzędu. Jednocześnie widoczne są sygnały wskazujące na krajowe zawirowania wpływające na wzrost gospodarczy" - powiedział cytowany w komunikacie współzarządzający zespołem analityków HSBC ds. Azji Frederic Neumann.
Zaznaczył, że całkowita liczba nowych zamówień w sektorze przemysłowym znacznie spadła w minionym miesiącu, a liczba zamówień w sektorze usługowym rosła w rozczarowującym tempie. Jego zdaniem istnieje ryzyko, że osłabienie w przemyśle oraz słabsza aktywność w usługach doprowadzą ostatecznie do osłabienia na rynku pracy.
Neumann wskazał, że na przykład zatrudnienie w sektorze przemysłowym w Chinach, Brazylii, Rosji, Polsce i Korei już zaczęło spadać. W większości przypadków zatrudnienie w sektorze usługowym nadal rośnie, choć tempo tego wzrostu słabnie.
"Pogarszające się perspektywy w obszarze zatrudnienia mogą zaważyć na poziomie wydatków gospodarstw domowych, niwecząc poprawę oczekiwaną w związku ze złagodzeniem inflacji cen dóbr konsumpcyjnych na większości rynków wschodzących. Pewne pocieszenie może stanowić względna stabilność indeksu nastrojów dotyczącego poziomu produkcji w perspektywie 12 miesięcy" - ocenił.
Dodał, że wskaźnik ten uległ niewielkiemu osłabieniu w przypadku producentów, umocnił się natomiast w przypadku dostawców usług. "Sugeruje to względny optymizm wśród firm dotyczący perspektyw wzrostu rynków wschodzących w kolejnych 12 miesiącach" - uważa Neumann.
HSBC w czwartkowym komunikacie podał, że wskaźnik PMI dla Polski w lipcu 2013 roku wzrósł do 51,1 pkt. z 49,3 pkt. w czerwcu.
(PAP)
mmu/ je/